‘Biz iş kazalarında öldük, ölmeseydik ne iyiydi’

Sırrı Sürreyya Önder neden yemin etmediğini Radikal'e yazdı...

‘Biz iş kazalarında öldük, ölmeseydik ne iyiydi’

İstanbul'dan bağımsız milletvekil Sırrı Sürreyya Önder Blok milletvekillerinin neden yemin etmediğini Radikal'e yazdı. 

Seçimler öncesinde Doğan Yayın İlkeleri kapsamında veda ettiği Radikal gazetesinde iki sayfaya yakın bir yazı kaleme alan Sırrı Süreyya Atatürk Barajı'nın inşaatında yaşamını yitiren işçiler anısına Adıyaman'da dikilen anıtın üzerindeki cümleyi de yazısına başlık olarak seçti.

Adıyaman'da iş koşulları iyileştirilmeyen işçilerin birçoğunun öldüğünü, kurulan özel masaya durumdan şikayet edenlerin "bölücü" denilerek jandarmaya teslim edildiğini, ancak inşaat bittikten sonra taşeron şirketin ölen işçiler anısına bir heykel dikip üzerine de "biz iş kazalarında öldük, ölmeseydik ne iyiydi" yazdığını anlatan Sırrı Süreyya, Blok milletvekillerinin meclise gitmemesinin gerekçesini anıt ile ilişkilendirerek şöyle anlattı:

"Şimdi bizi Meclis'e çağırıyorlar. "Gelin dertlerimizi buradan anlatın" diyorlar. Ben de Atatürk Barajında kurulan "özel masa"yı hatırlıyorum.  Meclis bu haliyle şinayet edeni de bölücü ilan edecek bir özel masa durumunda. Bunları dile getirince dokunulur oluyorsunuz. Maazallah, hırsıza-uğursuza bend olan dokunulmazlık, bize gelince 'terör örgütü propagandası' gibi ebegümeci bir kavramla anında berhava oluyor. Sorun sadece içerideki vekillerimizi almaktan ibaret değildir. Bizlerin, sorunu çözme iradesi için çalışırken içeri alınmamızın da önüne geçmektir.

İnsanlar yaşasınlar, altımıza bir bahçe kılınmış olan yeryüzü sofrasında birlikte doysunlar istiyorum. Kapıların, kilitlerin, orduların, muhafızların, savaşların olmadığı bir dünya düşlüyorum.

Bu yüzden ve bu vaatle vekil oldum.

GÖZALTINA ALINABİLİRİZ

İşte şimdi meydanlarda yoksullarla birlikte gaz ve bombaya maruz kalıyorum. Polisin hedef gözeterek otobüsümüzün içine sıktığı bombaya karşı, bir yaşlı Kürt kadını bize siper olabiliyor meydanlarda. Meclis şimdilik bu güveni vermiyor, sabıkası var.

Bunları savunacağımız şartlar sağlanmadan Meclis'e gidersek tekme-tokat gözaltına alınabiliriz. İçerideki vekillerin bırakılması bu güvencelerden biridir.

(...) Ben ileride bütün cinayetleri bir kaza sayarak "ölmeseydik ne iyiydi" demek ve dedirtmek istemiyorum.

Yazının tamamı için burayı tıklayınız >>>

Gazeteciler.com

YORUM EKLE