Aydın Doğan destek verdi, Fethullah Gülen ne diyecek?

Doğan Medya Grubu, Kürt sorununda barış sürecine tam destek verecek...

Aydın Doğan destek verdi, Fethullah Gülen ne diyecek?

Radikal'in tepe ismi Eyüp Can günün en çarpıcı notlarından birini paylaştığı yazısında Doğan Grubu'nun Kürt sorununda müzakare sürecine nasıl yaklaşacağını açıkladı. Bizzat Aydın Doğan'ın talimatıyla Doğan Medya Grubu, Kürt sorununda barış sürecine tam destek verecek...

Eyüp Can, Aydın Doğan'ın grup bünyesindeki Genel Yayın Yönetmenlerine yazdığı kısa mektubu paylaştığı yazısında, Doğan'ın "barış dili" çağrısına dikkat çekti. "Radikal’in detaylı bir biçimde duyurduğu gelişmeler Aydın Bey’i de heyecanlandırmış. Aydın Bey yaşanan son gelişmelerden sonra grubun tüm çalışanlarıyla paylaşılmak üzere yayın yönetmenlerine bir mektup yazmış" diyen Can, Aydın Doğan'ın mektubunu köşesine taşıdı.

ÇATIŞMACI YAKLAŞIMLARDAN KAÇINMAYA ÖZEN GÖSTERMELİYİZ

İşte Aydın Doğan'ın Doğan Grubu bünyesindeki yayın yönetmenlerine yazdığı o mektup:

Değerli Arkadaşlarım,

Ülkemizde, son günlerde, terör sorununun çözümü ve Kürt sorunu ile ilgili önemli bazı gelişmeler yaşanıyor. Sürecin seyrini objektif biçimde izlemek ve özgürce yorumlamak temel işlevimiz olmakla birlikte, ülkemizin menfaatleri açısından yüksek derecede sorumlu bir yayıncılık çizgisi izlemek de görevimizdir.

Bu bakımdan, bu süreç boyunca, barış dilini korumaya, süreci olumsuz etkileyebilecek çatışmacı yaklaşımlardan kaçınmaya özen göstermeliyiz. Söylemimizi, sözcüklerimizi seçerken, yaratacağı algıyı göz önüne alarak hareket etmeliyiz.

Hepinizin, gazetecilik ilkeleriyle birlikte, yüksek sorumluluk içinde hareket edeceğinize güvenim tamdır.

Sevgilerimle Aydın Doğan

FETHULLAH GÜLEN GRUBU NE YAPACAK?

Geçmişte çok defa eleştirilere maruz kalan Doğan Medya Grubu’nun bu çıkışı olumlu olarak değerlendirilirken gözler şimdi Fethullah Gülen Grubu’na çevrildi.

Henüz adı konulmamış olsa da Türkiye’nin en büyük medya grubu sanıldığı gibi Doğan Medya Grubu, en büyük medya patronu da yine sanıldığı gibi Aydın Doğan değil.

Medyada hakim durumda olan Fethullah Gülen Cemaati’ne bağlı yayınlar. Ve bu yayınlar gerek haberlerinde, gerek tartışma programlarında, gerekse dizilerinde sık sık Kürt Sorunu’nun çözümüne yönelik olumlu bir dil kullanmayı tercih etmemekle eleştiriliyorlar.

Fethullah Gülen Grubu’nun Amiral Gemisi Zaman Gazetesi. Bir de İngilizce olarak Today's Zaman çıkıyor. Zaman, 1 milyonu aşan tirajıyla Türkiye’nin en çok dağıtılan gazetesi olma özelliğne sahip.

Cihan Haber Ajansı aynı grubun önemli bir gücü. Sızıntı, Cihan Dergi ve Aksiyon da grubun dergilerinden bazılarını oluşturuyor. Bir de kitaplarını yayınlayan Nil gibi yayınevleri bulunuyor.

Fethullah Gülen Grubu’nun televizyonları da oldukça fazla: Samanyolu TV, Samanyolu Haber TV, Dünya TV, Yumurcak TV, Ebru TV, Samanyolu Avrupa, Mehtap TV, Küre TV, Tuna Shopping TV, Mobility Channel.

Burç FM, Samanyolu Haber Radyo, Dünya Radyo, Radyo Cihan, Radyo Mehtap da Fethullah Gülen Grubu’nun radyoları. Grubun ayrıca çok sayıda web sitesi bulunuyor. (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2014, 01:17
YORUM EKLE