Yılmaz Güney Ödülleri sahiplerini buldu

İkinci Yılmaz Güney Ödülleri, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda sahiplerini buldu…

Yılmaz Güney Ödülleri sahiplerini buldu

Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi tarafından Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Vakfı'nın katkılarıyla düzenlenen, 2. Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali Ödülleri dağıtıldı.

 

Gecede öykü, karikatür, fotoğraf, sinema, şiir ve müzik dallarında ödüller dağıtıldı. Gecenin sunuculuğunu Derya Durmaz ve Atilla Saral yaparken, Feryal Öney'de mini bir konser verdi.

 

Geceye katılan Yılmaz Güney'in eşi Fatoş Güney, "Yılmaz Güney'in sanat anlayışı, sanata bakışı yolunda, bir şeyler üreten genç nesillerden arkadaşlar ödüller alıyor. Umut verici güzel bir olay" dedi.

 

"YILMAZ GÜNEY HALA GÜNCEL, HALA TAZE"

Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali Ödülleri hakkında bilgi veren Fatoş Güney, öykü, şiir, sinema-belgesel, fotoğraf, karikatür, müzik ve edebiyat dallarında ödüller verildiğini belirtti. Törenin bu yıl ikinci kez düzenlendiğini anlatan Güney şunları söyledi:

 

"İlk sene 11 ilde idi. Bu sene 8 ilde gerçekleşti. 35 ülkeden 1500-200 kadar katılım söz konusu. Geniş, etkin bir katılım oldu. Yılmaz Güney çok özgün bir yere sahip, evrensel bir niteliği var. Ayrıca bir mücadele insanı, bir devrimci. Düşüncelerinden ötürü 100 yıl ceza alarak ülkesinden ayrılmak zorunda kalmış bir düşünür. Onun ilerlediği yoldan, genç insanların bundan etkilenmesi esinlenmesi ve o yolda bir şeyler yapmak için uğraş vermeleri bence çok önemli. Yılmaz Güney öleli 27 sene oldu. Eğer yaşasaydı 74 yaşında olacaktı. Aradan geçen bunca zamana rağmen Yılmaz Güney hala güncel, hala taze, hala insanların yüreklerinde, bilinçlerinde... Bu bana çok büyük bir mutluluk veriyor."

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2012, 11:48
YORUM EKLE