Tepenin Ardı'na ‘Saraybosna'nın Kalbi’

Emin Alper, ödül konuşmasında Seyfi Teoman'ı andı ve ödülü ona ithaf etti...

Avrupa'nın en önemli film festivallerinden "18. Saraybosna Film Festivali" kapsamında, bu sene "Saraybosna'nın Kalbi" ödülü için yarışan 3 Türk filminden biri olan ve Emin Alper'in yönetmenliğini yaptığı "Tepenin Ardı" filmi, "Özel Jüri Ödülü"ne layık görüldü.

 

Festivalin "Yarışma Bölümü"ne katılan 9 eser arasındaki "Tepenin Ardı" filminin yönetmeni Emin Alper, ödül seremonisinin ardından, yaptığı açıklamada, "Festivale katılmak çok güzel bir duygu. Saraybosna'yı çok sevdik. Bu festivalden ödülle dönmek bizim için ayrı bir sevinç kaynağı oldu" dedi.

 

Saraybosna'da bulunmak ve festivale katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Alper, "Tepenin Ardı" filminin Berlin Film Festivali ve Saraybosna Film Festivali'nden sonra, Hindistan ve diğer festivallerde de gösterileceğini kaydetti.

 

Alper, Saraybosna Film Festivali'nde bu yıl gösterilen filmlerin başarılı olduğunu da sözlerine ilave etti.

 

Avrupa'nın önemli film festivallerinden biri olarak gösterilen, 52 ülkeden 210 filmi yaklaşık 100 bin izleyiciyle buluşturan ve 32 ülkeden 800 basın mensubunun izlediği 18. Saraybosna Film Festivali, Halk Tiyatrosu'nda yarışma sonuçlarının açıklanmasıyla sona erdi.

 

Törene, ünlü İngiliz oyuncu Jeremy Irons, Bosna Hersek Federasyonu Kültür ve Spor Bakanı Salmir Kaplan, festival organizatörü Mirsad Purivatra ile yerli ve yabancı çok sayıda sinemacı katıldı.

 

Ödüllerin üç farklı kategoride dağıtıldığı festivalde, "belgesel film" dalında gösterilen 23 film arasında ödülü, Romanyalı yönetmen İvana Mladenoviç'in "Işıkları Kapat" adlı filmi aldı.

 

"Kısa metrajlı film" kategorisinde "Saraybosna'nın Kalbi" ödülüne, genç Kosovalı yönetmen Blerta Zekiri'nin "Geri Dönüş" filmi layık görüldü.

 

-SARAYBOSNA'NIN KALBİ'Nİ "AİLEMİZDEKİ HERKES" FİLMİ ALDI-

"Uzun Metrajlı Film" kategorisinde yer alan 9 sinema yapıtından, en iyi film olarak Romanyalı yönetmen Radu Jude'nin "Ailemizdeki Herkes" filmi seçildi. Bu film, 25 bin avroluk ödül ile festivalin sembolü olan "Saraybosna'nın Kalbi"ni de kazandı.

 

En iyi kadın oyuncu dalında ise ödülü Bosna Hersekli Mariya Pikiç, festivalde gösterilen ünlü Boşnak yönetmen Aida Begiç'in "Çocuklar" filmindeki rolüyle aldı.

 

Festivalin en iyi erkek oyuncusu ise "Saraybosna'nın Kalbi"ni kazanan "Durgunluk Caddesi" filminde rol alan ABD'de yaşayan Sırbistanlı oyuncu Uliks Fehmiu seçildi.

 

-"SARAYBOSNA'NIN FAHRİ KALBİ", 2 OSCARLI BRANKO LUSTİG'E VERİLDİ-

Saraybosna Film Festivali'nde geleneksel olarak verilen "Saraybosna'nın Fahri Kalbi" ödülü, 2 Oscar ödülün sahibi olan 80 yaşındaki Hırvatistanlı oyuncu Branko Lustig'e verildi.

 

Ödül töreninde konuşan Lustig, "Ben ve kalbim hep Saraybosna'da, Saraybosnalılar ile birliktedir. 80 yaşındayım, bu festivalde ödül alanların genç olduğunu görmek benim için bir mutluluk kaynağı oldu" diye konuştu.

 

Bugüne kadar "Kevin Spacey, Jeremy Irons, Mickey Rourke, Morgan Freeman, Brad Pitt, Angelina Jolie" gibi dünyaca ünlü oyuncuları ağırlayan 18. Saraybosna Film Festivali'nde Türkiye'den Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan'ın yönetmenliğindeki "Babamın Sesi", Emin Alper'in "Tepenin Ardı" ve Belmin Söylemez'in "Şimdiki Zaman" filmleri, "Saraybosna'nın Kalbi" ödülünü almak için yarışmıştı.

 

10 GÜNDE 3 ÖDÜL BİRDEN

Motor kazasında hayatını kaybeden Seyfi Teoman'ın yapımcısı olduğu "Tepenin Ardı" filmi ödül doymuyor.

 

Emin Alper'in ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı, 18. Saraybosna Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü'nü kazandı. Yönetmen Emin Alper, ödül konuşmasında geçtiğimiz mayıs ayında hayatını kaybeden, filmin yapımcılarından olan Yönetmen Seyfi Teoman'ı andı ve ödülü ona ithaf etti.

 

10 GÜNDE 3 ÖDÜL BİRDEN

Saraybosna'dan hemen önce Tayvan'da düzenlenen Taypey Film Festivali'nin Uluslararası Yeni Yetenek Yarışması'nda Jüri Özel Ödülü'nü kazanan film, 47. Karlovy Vary Film Festivali'nde Asya filmlerini değerlendiren NETPAC (Asya Filmleri Teşvik Ağı) jürisi tarafından da En İyi Asya Filmi Ödülü'ne değer görülmüştü.

 

"Tepenin Ardı" bundan sonraki festival yolculuğuna Sırbistan'da yapılacak 19. Palic Film Festivali ve Yeni Delhi'de düzenlenen 12. Osian Cinefan Film Festivali ile devam edecek.

 

Türkiye galasını 31. İstanbul Film Festivali'nde ulusal yarışma bölümünde yapan "Tepenin Ardı", en iyi filme verilen Altın Lale, En İyi Senaryo ve FIPRESCI ödüllerini kazanmıştı.

 

BERLİN'DEN DE 2 ÖDÜLÜ VAR

İlk olarak 62. Berlin Film Festivali'nde dünya galasını gerçekleştiren film hem eleştirmenlerin hem de seyircinin beğenisini kazanmış ve festivalden Caligari Ödülü ve En İyi İlk Film Mansiyon ödülleriyle dönmüştü.

 

Çekimleri geçtiğimiz Ağustos ayında Karaman'ın Ermenek ilçesine bağlı Balkusan köyü yakınlarındaki bir boğazda gerçekleştirilen "Tepenin Ardı", western filmlerini andıran mekân kullanımı ve atmosferiyle gerilim tonu yüksek bir aile dramını anlatıyor.

 

Filmde Tamer Levent, Reha Özcan, Mehmet Özgür, Berk Hakman, Banu Fotocan ve Furkan Berk Kıran rol aldı. Filmde profesyonel oyunculara, Ermenek ve Balkusan'dan seçilen Şevval Kuş ve Sercan Gümüş eşlik etti.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2012, 16:52
YORUM EKLE