Şiirden Dergisi’nin 7. sayısı çıktı

Yücel Kayıran “Münkir ile Nekir Defteri” adlı yazılarıyla bu sayıdan itibaren dergide…

Şiirden Dergisi’nin 7. sayısı çıktı

Şiirden Dergisi, 7. sayısının soruşturma konusunu “Gerçek, Gerçeklik ve Şiir” olarak belirledi, Metin Cengiz’in yönelttiği soruyu İsmail Mert Başat, Ahmet Ada ve Onur Bilge Kula yanıtladı. Metin Cengiz de soruşturma paralelindeki “Şiir, Gerçek ve Gerçekçilik” adlı yazısıyla konuya açıklık getirmeye çalışıyor.

“Şiir ortamının da Münkir ile Nekir defterine gereksinimi yok mu?” Defterler açılıyor… Yücel Kayıran “Münkir ile Nekir Defteri” adlı yazılarıyla bu sayıdan itibaren dergide…

Kenan Yücel Kopuk adlı kitabından yola çıkarak Bâki Ayhan T. şiirlerine tutuyor merceğini. Müesser Yeniay ise Behçet Necatigil’in “İçerde” adlı şiirini psikanalitik açıdan inceliyor.

Metin Cengiz şiir kitapları arasındaki yolculuğunda Ahmet Telli ile Yaşar Miraç’ın şiirlerini bütünlüklü bir okumayla ele alıyor. Ahmet Ada “Modern Şiirde Yüzey Yapı Derin Yapı Mekiği” adlı yazısında modern şiirin yapısını açımlıyor.

Onur Akyıl Şiirin Kayıp Defteri adlı bölümde okurları genç şairlerin iyi şiirleriyle buluşturmaya devam ediyor; bu sayının genç şairi Belgin Günay.

George Santayana’nın “Şiirin Öğeleri ve İşlevi” başlıklı yazısı Volkan Hacıoğlu’nun çevirisiyle bu sayıda da devam ediyor.

Mehmet Gökyayla “Şiir Eleştirisinin Neresindeyiz” adlı yazısında eleştirmenini, eleştirmenlerini arayan şiir ortamına değiniyor.

Bu sayıda şiirleriyle yer alan şairler:

Yavuz Özdem, Haydar Ergülen, Muzaffer Kale, Ali Rıza Gelirli, Yücel Kayıran, Mehmet Sarsmaz, Kenan Yücel, Volkan Hacıoğlu, Mehmet Altun, İnan Ulaş Arslanboğan, Ulaş Yiğiter, Barış Özdemir.

www.siirden.net

YORUM EKLE