07 Eylül 2012 Cuma 22:48
Basılı kitapların sonu mu geliyor?

Bahadır ATASOY / sosyalmedya.co

Teknoloji hayatımızından hiç çıkarmayacağımızı düşündüğümüz şeylerin yerine biz farkına varmadan yenilerini koyuyor. Kasetler, teypler, walkmanler, CD çalarlar yerlerini daha kullanışlı ürünlere bıraktı. Tabletlerin yaygınlaşması e-kitap okuyucularının da desteğiyle basılı yayının pabucu yavaş yavaş dama atılıyor.

Gazeteler ve dergiler çoktan bu yeni akımdan olumsuz yönde etkilenmeye başladı. Kimi yayıncı kuruluşlar hızla değişen içerik tüketim alışkanlıklarına ayak uydurmaya çalışırken, bazıları eski usülde ısrar etmeye devam ediyor. Adapte olanlar kendi abonelik sistemleri ile veya Apple, Amazon gibi şirketlerin oluşturduğu içerik merkezleri üzerinden cihaz sahiplerine kendilerini okutmanın yeni yollarını arıyorlar.

Gazeteler ve dergilerin yaşadığı düşüşten sonra ‘Sırada kitaplar mı var?’ sorusu sıkça telaffuz edilmeye başlandı. Geleceğin dijitalde olduğuna inananlar, yakın zamanda kitapların tarih olacağını söylerken, karşı görüşten kitapseverler de tabii ki bulunuyor. Bu konu hakkında en güncel veri, e-kitap sektörünün bir numaralı ismi Amazon’dan gelmişti. Amazon UK, basılı kitaptan çok e-kitap sattıklarını duyurmuştu.

Son Güncelleme: 08.09.2012 18:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.