Viktor Ananias 'Yaşam Dönüşümdür'le anıldı

Onun attığı tohumları yeşertecekler…

Viktor Ananias 'Yaşam Dönüşümdür'le anıldı

MUĞLA'nın Fethiye İlçesi’nde geçen yıl 3 Mart'ta yaşamını yitiren 'Buğday Hareketi'nin fikir babası ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Kurucusu Viktor Ananias, ailesi, sevenleri ve dostları tarafından Bodrum'daki mezarı başında anıldı.

 

Fethiye’de 3 Mart 2011’de ısınmak için yaktığı mangal dumanından zehirlenerek yaşamını yitiren ekolojik tarımın Türkiye'deki öncülerinden Victor Ananias için, ölümünün birinci yıldönümünde mezarı başında düzenlenen törene, annesi Gülben Sünkitay, kardeşi Yaman Olgaç, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Güneşin Aydemir, yakın dostları ve sevenleri katıldı.

 

Ananias'ın geçen yıl vefatından sonra dostları, birinci ölüm yıldönümünde mezarını birlikte yapma sözünü yerine getirdi. Zeytin ağacının altındaki mezarı başında toplanan yaklaşık 40 kişi, getirdikleri taşlarla basit şekilde mezarı çevreledi. Kaz Dağları'ndan getirilen granit taşına, isminin yanı sıra 'Yaşam Dönüşümdür' yazısı yazıldı. Mezarın yapılmasının ardından dostları Ananias'ın sevdiği sarı çiçekleri kabrine bıraktı.

 

Törende, Ananias'ın ekolojik yaşam anlayışını temel alarak yazdığı makalelerinden oluşan 'Yaşam Dönüşümdür' adlı kitabı da tanıtıldı. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından yayıma hazırlanan ve Ananias'ın kendi kaleminden yaşam öyküsü, ekonomi, doğa dostu yaşam, anı yaşama ve ölüm gibi konulardaki makaleleri, el yazıları, çizimleri, fotoğrafları ve hakkında yazılanların bulunduğu kitaba bakan anne Gülben Sünkitay ve sevenleri duygu dolu anlar yaşadı.

 

Mezarı başında sevenleriyle kardeşini anmak için buluştuklarını belirten Yaman Olgaç, “Victor, kendisini doğal yaşama adayarak, çevresindekilere de bunu anlatmaya çalıştı. Aramızdan çok erken ayrıldı. Sevenleriyle kabri başında toplanarak, mezarını hep birlikte yaptık. Onun da istediği bu olurdu. Basit, gösterişsiz ama anlamlı bir tören yapmak istedik. Victor'un düşüncesi, takip ettiği fikri, dünyayı kurtaracak bir fikirdir. Yaşam tarzı ve değişik bir düşüncedir. Kardeşimin de istediği dünyayı kurtaracak doğal yaşamın dünyaya yayılmasıydı. Yükselen bilinç düzeyiyle birlikte Victor'un düşünceleri bir çözüm oluşturacaktır. Victor'un amacını, yaşam tarzını yaymaya çalışacağız” dedi.

 

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Güneşin Aydemir de, “Victor, bütün hayatı boyunca durmadan çalıştı. Etrafındakileri de bu çalışma ortamının içine çekti. Buğday derneğinin içinde büyük bir beraberlik oldu. Onun attığı tohumları yeşertiyoruz. Sağken yaptığı çalışmaların devamını yapmaya çalışıyoruz” dedi.

 

VİCTOR ANANİAS’IN KİTABI ‘YAŞAM DÖNÜŞÜMDÜR’ YAYIMLANDI

“Bu kitabı yazacak mıyım bilemiyorum” diyordu yıllar önce bir yazısında. O kitabı yazdı ama yayımlandığını göremeden aramızdan ayrıldı. Türkiye’de ekolojik yaşamın öncülerinden Victor Ananias’ın makalelerinden oluşan ‘Yaşam Dönüşümdür’ adlı kitabı yayımlandı.

 

Victor Ananias, kurucusu olduğu Buğday Derneği’nin çalışmalarına temel oluşturan ‘yaşam dönüşümdür’ sözünün önemini kitapta şöyle açıklıyor: “… Kendini gerçekten iyi hissetmenin, sağlıklı olmanın, iletişim kurmanın, gelişmenin, topluma faydalı olmanın ve birçok aradığımız meziyetin en etkin aracı hizmet etmek… Buğday Derneği’nin ‘yaşam dönüşümdür’ sloganı doğru, sevdiğim bir ifade, tamamlayıcısı da ‘dönüşüm, hizmet ile şekillenir’ olabilirmiş.”

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2012, 23:51
YORUM EKLE