25 Ekim 2013 Cuma 20:09
NTV Tarih'in 'basılamayan' Gezi sayısı kitap oldu

NTV Tarih dergisinin yayımlanmayan "Gezi Direnişi" sayısını Metis yayınları bastı.

Doğuş Grubu'na ait NTV Tarih dergisinin "Gezi Direnişi" sayısı hazırlanmış olduğu halde yayımlanmamış, ardından da derginin yayın hayatına son verilmişti.

Bianet'in haberine göre, Metis Yayınları'nın bastığı kitaptan sağlanacak gelir direniş boyunca hayatını kaybedenlerin ailelerine verilecek.

Metis Yayınları kitabı satışa şu sözlerle sundu:

"Gezi Direnişi sayısını, hem bu direnişi hem de Türkiye'de iktidar ile sermaye medyası arasındaki ilişkileri belgeleyen —ve dileriz, günü geldiğinde çocuklarınıza, torunlarınıza bırakacağınız— bir kitap olarak yayımlıyoruz."

Eski NTV Tarih Yayın Yönetmeni Gürsel Göncü, kitapla ilgili şunları yazdı:

"Biz de NTV Tarih dergisi olarak, olayları tarihselleşecek özgün çerçevesi içinde bütün yönleriyle okurlarımıza sunmaya hazırlanırken, her zamanki gibi işimizi yapıyor, 54. sayımızı oluşturduğumuzu sanıyorduk.

"Yanılmışız. Meğer o hummalı çalışma, bu kitabı oluşturmak içinmiş. Hazırladığımız sayının basılmayacağı,üst yönetim kararı olarak bildirildi, ardından dergi tümden kapatıldı.

"Mamafih onca emekle, zamana karşı yarışarak “yaşarken yazılan tarih” kapağı altında hazırlayıp matbaaya gönderdiğimiz “Fevkalade Nüsha”, bu kapatmaya rağmen tarihin tozlu sayfalarına karışmıyor. “Fevkalade Kitap” olarak yayımlıyoruz. Artık hem Gezi direnişinin hem de Türkiye’deki medya-siyaset ilişkilerinin belgesi, gerçek koleksiyon değeri taşıyan bir kaynak var elinizde. Önce internet ortamında yayımlamıştık, şimdi de kitap olarak sunuyoruz.

Tarih durmaz, durdurulamaz.

“Bu daha başlangıç”, yeniden buluşacağız."

Son Güncelleme: 27.10.2013 01:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.