09 Nisan 2012 Pazartesi 17:15
Van Kadın Derneği 8 yaşında

9 Nisan 2004'te kurulan VAKAD 8 yaşını doldurdu ve bir basın açıklaması yaptı.

 

Depremin ardından kaldıkları konteyner önünde basın açıklaması yapan VAKAD üyesi Aylin Çelik, 8'inci yaşlarını doldurduklarını belirterek, "Binaların hasar durumlarının konuşulduğu bu süreçte ağır, orta, az hasarlı yüreklerimizi birleştirdik. Hepimizin yaşamlarında çatlakların olduğu bu dönemde, birbirimizi güçlendirmeye onarmaya çalıştık" dedi.

 

VAKAD, 8'inci yıl dönümü nedeniyle Beşyol'da kaldıkları konteyner önünde basın açıklaması yaptı. Aldıkları gezici konteynerin de açılışını yapan üyeler, köy köy gezip kadınları bilgilendirecek. Basın açıklamasını okuyan VAKAD üyelerinden Aylin Çelik, depremin ardından Türkiye'nin birçok kentinden ve yurt dışından kadınların kendilerini arayarak destek olduklarını, depremin sarsıp yıktığını fakat içlerindeki dayanışma heyecanını asla zedelemediğini söyledi. Deprem sonrası çadır ve konteynerlerde çalıştıklarını belirten Çelik, bu süre içerisinde de dayanışma içinde olduklarını ifade etti. Çelik, şunları söyledi:

 

"Binaların hasar durumlarının konuşulduğu bu süreçte ağır, orta, az hasarlı yüreklerimizi birleştirdik. Hepimizin yaşamlarında çatlakların olduğu bu dönemde, birbirimizi güçlendirmeye onarmaya çalıştık. Yıkılan evlerimiz, çatlamış duvarlarımız dayanışmanın duvarlarını güçlendirdi. Bugün açılışını yaptığımız gezici konteynerle köy köy dolaşacağız. Ama bu kez birlikte hakkımızı ihlal edenlerin kapısını çalmak için değil, beraber olabilmek için. Bu gezici konteynerle 24 köyde 6 ay çalışma yürüteceğiz. Kadınların en önemli sorunlarından biri olan sağlık hakkında bilgilendireceğiz. 23 Ekim ve 9 Kasım depremleri belki bir şeyleri yıktı, fakat bir şeyi öyle güçlendirdi ki biz ona dayanışma diyoruz. Şimdi bu konteynerle bizi hiç tanımayan kadınlarla tanışacağız. Hepimiz çok heyecanlıyız. Daha nice yıllarımızı birlikte geçirmek umuduyla."

Son Güncelleme: 09.04.2012 17:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.