Kadın öğrenciye emniyette cinsel taciz!

Tiyatroda Cumartesi Annesi rolünde oynadı, gözaltına alındı, tacize maruz kaldı...

Kadın öğrenciye emniyette cinsel taciz!

Kars Kafkas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde Tarih Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Mahdiye Karakaya, 12 Şubat günü üniversitede bir tiyatro oyununda Cumartesi Anneleri rolünde oynadığı için Kars Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında soruşturma açıldı.

Karakaya, soruşturma kapsamında 27 Şubat günü Kars İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı TEM Şube'ye ifade vermeye gitti. Şubede Karakaya'nın çırılçıplak soyunmak zorunda bırakılarak, cinsel tacize uğradığı, tehdit edildiği ve küçük düşürüldüğü iddia edildi.

Konu ile ilgili bilgi veren Karakaya'nın avukatı Bişar Abdi Alınak, "Asıl skandal çırılçıplak soyundurulduğu odada bir kameranın bulunduğunun fark edilmesiyle ortaya çıkmıştır" dedi.

"OYNADIĞI KARAKTER YÜZÜNDEN HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞ"

SoLportal'da yer alan habere göre, Alınak şu bilgileri verdi:

"Mahdiye aynı ülkede yaşadığı 3 buçuk milyon üniversite öğrencisi gibi okumak için başka bir şehre gelmiş, tiyatroyla uğraşmış, rolü gereği oynadığı karakter yüzünden hakkında soruşturma başlatılmış, TEM Şube'de çırılçıplak soyunmak zorunda bırakılmış, cinsel tacize uğramış, üst aramasının yapıldığı kameralı odada çaresizce bir skandalla karşı karşıya kalmıştır. Mahdiye bir kadın, genç bir kadın, Mahdiye bir insan. Söz konusu skandal Mahdiye'nin kadınlığına, insanlığına ve geleceğe dair umutlarına sürülen kara bir leke."

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK"

Söz konusu olayla ilgili Kars Cumhuriyet Başsavcılığı'na bugünden itibaren suç duyurusunda bulunduğunu belirten Avukat Alınak, dilekçe ile polisler hakkında "Görevi kötüye kullanma, tehdit, cinsel taciz" gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

ZORLA SOYUNDURULDU, KAMERA DA KAYIT ETTİ

Suç duyurusu dilekçesinde müvekkilin zorla soyunduruluşu ayrıntılı olarak belirtilirken, dilekçede ayrıca müvekkilin halen yaşadıklarının şokunu üzerinden atamadığı da söylenerek şu ifadelere yer verildi:

"Müvekkilim uğradığı işkence ve tehditlerin şokunu üzerinden atamamışken asıl şoku ifadesi alınırken yaşamıştır. Çünkü İfade alınan oda üst aramasının yapıldığı odaydı ve bu odada bilgisayarın olduğu tarafta bir kamera vardı. Yani müvekkilim çırılçıplak soyundurulduğunda odada bir adet kamera kendisini çekiyordu. İnsanlık dışı muameleyle karşı karşıya kalan müvekkilim ağır bir travma ve ruhsal çöküntü içerisindedir. Müvekkilim TEM şubeye girdiği andan itibaren tehdit edilmiş zor kullanılarak içinde bir kameranın olduğu bir odada çırılçıplak soyundurularak işkenceye maruz bırakılmıştır."

"GÖRÜNTÜLER İNCELENİRSE GERÇEK ORTAYA ÇIKACAKTIR"

Skandalın ortaya çıkması için odada bulunan kamera görüntülerinin incelenmesi gerektiği belirtilen dilekçede, "Kamera görüntülerinin incelenmesi maddi gerçeğin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bütün bu nedenlerle öç alma saiki ile hareket edip genç birini çırılçıplak soymak suretiyle suç işleyen, müvekkilimi tehdit eden başta görevli polis memurlarının ve talimatı aldıklarını iddia ettikleri TEM Şube amirinin ve TEM Savcısının gerekli kavuşturmanın yapılarak kamu davası açılması için karar verilmesini müşteki vekili olarak arz ve talep ederim" denildi.

Alınak, söz konusu suç duyurusu dilekçesini İçişleri Bakanlığı, Kars Valiliği ve Adalet Bakanlığı'na da göndereceklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2013, 12:25
YORUM EKLE