Elif Şafak'tan Müezzinoğlu'na: Annelik kariyer değildir, nasıl yaşayacağımıza biz karar veririz

'Kadınlar, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamalı' diyen Sağlık Bakanı'na yanıt Elif Şafak'tan geldi

Elif Şafak'tan Müezzinoğlu'na: Annelik kariyer değildir, nasıl yaşayacağımıza biz karar veririz

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun, kadınların annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almaması gerektiği yönündeki sözlerine yazar Elif Şafak'tan yanıt geldi.

Bakan Müezzinoğlu, 2015 yılının ilk bebeği Meryem Azra’yı ziyareti sırasında, "Anneler dünyada, bir başkasının sahip olamayacağı annelik kariyerine sahip oluyorlar. Anneler, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamaları gerekir. Merkeze iyi nesiller yetiştirmeyi almalılar. Her annenin doğal yapısı, normal doğum üzerine yaratılmış. Normal doğumu merkeze almak lazım. Tıpta olağanüstü durumlar için var. İhtiyaç duyulduğu zaman, hekim arkadaşların en doğru kararı vermelerini isteriz," demişti.

Bakan Müezzinoğlu’nun tepki çeken bu 'cinsiyetçi' ifadelerine yazar Elif Şafak'tan yanıt geldi.

Şafak, Twitter hesabından Sağlık Bakanlığı’na, hem Türkçe hem de İngilizce olarak paylaştığı mesajla yanıt verdi: "Annelik 'kariyer' değildir, kadınların hangi kariyeri seçip nasıl yaşayacaklarına siyasetçiler değil kadınlar karar verir."

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2015, 00:19
YORUM EKLE