Zarakolu ve Ersanlı’nın ifadeleri

Suçları BDP’nin siyaset akademisine katılmak…

Zarakolu ve Ersanlı’nın ifadeleri

TUTUKLANAN ZARAKOLU BAKAN'IN DAVETLİSİYMİŞ!

KCK soruşturması kapsamında tutuklanan yayıncı Ragıp Zarakolu’nun suçlamaları reddettiği savunmasında "Suçlamalara konu faaliyetlerim tamamen entelektüel faaliyetlerdir. Yıllardır devam eden soruna çözüm bulma konusunda kendi katkılarımı da sunmak amacıyla hareket etmekteyim. Bu manada bu akşam Kültür ve Turizm Bakanı’nın himayesinde gerçekleştirilecek olan uluslararası bir toplantıya da davetliyim" diye ifade verdiği öğrenildi.

PKK’nın şehir yapılanması olduğu iddia edilen KCK’ya yönelik operasyon kapsamında mahkemeye sevk edilen Prof. Dr. Büşra Ersanlı ve yayınevi sahibi Ragıp Zarakolu’nun da bulunduğu 44 kişi bugün tutuklandı.

ZARAKOLU SUÇLAMALARI REDDETTİ

"Terör örgütüne üye olmak" suçundan tutuklanan yayıncı Ragıp Zarakolu’nun savcılık ifadesinde suçlamaları kabul etmediği, herhangi bir örgütsel faaliyet içerisinde bulunmadığını söylediği belirtildi.

13 Haziran 2010’da Ümraniye’de BDP bünyesinde faaliyet göstermek üzere yapılandırılan siyaset akademisi açılışına katıldığını belirttiği öğrenilen Zarakolu’nun, "Bu açılışa da bir davet üzerine katılmıştım. Aynı açılışa bahse konu siyasi partinin eş başkanı ve milletvekilleri de katılmıştı. Açılış sonrası bir konuşma yaptığımı hatırlıyorum. Konuşmamda siyaset akademileri türü yapılanmaların Avrupa’da da örnekleri olduğunu ve özellikle sosyalist hareketlere bir ivme kazandırdığını belirtmiştim" dediği öğrenildi.

Zarakolu’nun, siyaset akademisinde herhangi bir ders vermediğini söylediği belirtildi. Yayıncı Zarakolu’nun uzmanlığı olan bazı konularda yıllardır Türkiye’de ve dünyanın çeşitli yerlerinde toplantı, konferans ve eğitim faaliyetlerine katıldığını söylediği öğrenildi.

SUÇLAMALARIN HEPSİ ENTELEKTÜEL FAALİYETLER

Evinde yapılan arama ele geçirilen sırasında belgelerin yayıncılık faaliyeti nedeni ile yaptığı çalışmalarla ilgili olduğunu anlatan Zarakolu’nun, "Bu belgeler çeşitli kitap taslaklarını içeriyor. Suçlamalara konu faaliyetlerim tamamen entelektüel faaliyetlerdir. Yıllardır devam eden soruna çözüm bulma konusunda kendi katkılarımı da sunmak amacıyla hareket etmekteyim. Bu manada bu akşam Kültür ve Turizm Bakanı’nın himayesinde gerçekleştirilecek olan uluslararası bir toplantıya da davetliyim" diye ifade verdiği öğrenildi.

BENİ KİTAPLARIMDAN AYIRMAYIN

İfadesinde Türkiye’nin giderek otoriterleşen bir sistem haline geldiğini belirten Zarakolu’nun, "Mahkemenizin beni kitaplarımdan ayırmayacağını ümit ediyorum" diye konuştuğu belirtildi.

'BENİM SİLAHLI ÖRGÜTLE İLGİM OLAMAZ!'

Mahkemede yaklaşık bir saat ifade veren Prof. Büşra Ersanlı’nın "Benim silahlı terör örgütü ile hiçbir ilgim olamaz" dediği öğrenildi.

Mahkemede yaklaşık bir saat ifade veren Prof. Büşra Ersanlı’nın da hakkındaki suçlamaları kabul etmediği belirtildi. "Benim silahlı bir örgüt ile hiçbir ilgim olamaz. Hatta şüphesini dahi kabul edemem. KCK isimli yapılanmayla bir ilgim yoktur" dediği öğrenilen Ersanlı’ya mahkemede nöbetçi hakimin aramalarda bulunan notları sorduğu bildirildi.

Kendisi ile ilgili yapılan aramalarda bulunan notların akademik araştırmalara dair tuttuğu notlar olduğunu söylediği belirtilen Ersanlı’nın "Bazı notlar ise panellerde bana yöneltilen sorular nedeniyle aldığım notlar. Bunların örgüt ile ilgisi yoktur. Ben birkaç defa siyaset akademisine ders vermek için gitmiştim. Ben Çarşamba günü vereceğim doktora semineri ve parti içindeki görevim nedeniyle Anayasa Komisyonu için yaptığım çalışmaları aksatmak istemiyorum. Bu nedenle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmayı talep ediyorum " diye ifade verdiği öğrenildi.

AVCI: HUKUKİ DEĞİL SİYASİ DAVA

BDP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Mustafa Avcı’nın da mahkeme ifadesinde KCK davaları adı altında 4 bini aşkın kişinin tutuklandığını, bu yargılama sürecinin hukuki değil siyasi olduğunu belirterek ifade vermeyi reddettiği belirtildi.

BAZI SANIKLAR KÜRTÇE SAVUNMA YAPMAK İSTEDİ

Aralarında emekli öğretmen Kemal Seven’in de olduğu bazı kişilerin ise mahkemede Kürtçe savunma yapmak istediği ancak mahkemenin bu talepleri reddettiği öğrenildi.

YORUM EKLE