17 Ekim 2015 Cumartesi 12:48
Yaşamını yitiren PKK'linin yakınları: Kaymakam imamlara 'PKK cenazesi kaldırmayın' diyor

Muş’un Malazgirt ilçesi kaymakamın, İyikomşu köyü imamlarına, ‘çatışmalarda yaşamını yitiren gerillaların’ ve ‘devlete karşı herhangi bir olayda yaşamanı yitirenlerin cenazelerini kaldırmamaları’ şeklinde talimat verdiği iddia edildi. Kaymakam iddiayı kabul etmedi.

Evrensel'den Şerif Karataş'ın haberine göre, Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde 4 Ekim’de askerlerle girdiği çatışmada yaşamını yitiren HPG gerillası Ebru Kaçak’ın ailesi, Muş’un Malazgirt ilçesine bağlı İyikomşu köyünde 8 Ekim’de taziye kurdu. Malatya Adli Tıp Morgu’nda bulunan üç kadın gerillanın cenazeleri parçalandığından aileler kimlik tespiti için DNA örneği verdi. Aile şimdi buradan çıkacak sonucu bekliyor.

Çatışmada yaşamını yitiren Ebru Kaçak’ın dayısının oğlu Yusuf Tağay, köyde iki cami olduğunu, kaymakamın camilerin imamlarını önce telefonla aradığını daha sonra kaymakamlığa çağırarak, çatışmalarda yaşamını yitiren gerilla ve devlete karşı herhangi bir olaydan dolayı yaşamını yitirenlerin cenazelerinin kaldırılmaması yönünde talimat verdiğini iddia etti.

Tağay, müezzinlerden birinin cenazelere katılacağı yönünde açıklama yaptığını, bunun üzerine kaymakamın imamları tekrar kaymakamlığa çağırdığını ve talimatının müezzinler için de geçerli olduğunu belirttiğini söyledi.

KAYMAKAM İDDİAYI KABUL ETMEDİ

Evrensel'in telefonla ulaştığı Malazgirt Kaymakamı Soner Kırlı’nın özel kalemine iddiaları sorduk. Daha sonra özel kalemi aracılığıyla bize ulaşan kaymakam, iddianın doğru olmadığını ve böyle bir talimat vermediğini söyledi.

Son Güncelleme: 17.10.2015 12:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
dimitri 2015-10-18 00:05:51

dinsiz imamlar varsa sahih imamlar da var