29 Ekim 2016 Cumartesi 14:23
WHRD’den gözaltılara tepki

Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Koalisyonu, Kadın İnsan Hakları Savunucuları (WHRD) Kongreya Jinen Azad (KJA) Sözcüsü Ayla Akat Ata ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

“Akat ve Kışanak’ın gözaltına alınması karşısında öfkeliyiz” vurgusunda bulunulan açıklamada, “Kürt kadın hareketinin öncü şahıslarından olan Ayla Akat, Eylül 2016’da düzenlenen Kalkınmada Kadın Hakları Örgütü’nin (AWID) 13. Forumu’na katılım sağlamıştı. Hem Akat hem Kışanak daha önce Türk Parlamentosu’nda milletvekili olarak görev yapmıştı” denildi.

Açıklamanın devamı şöyle: 

“KIŞANAK VE ATA'NIN KRİMİNALİZE EDİLEMESİ KABUL EDİLEMEZ”

“İkisi de kadın insan hakları savunucusu olan Kışanak ve Akat ile en yüksek düzeyde dayanışmamızı ifade ediyoruz. Onlar, Türkiye’deki ve Ortadoğu bölgesindeki kadın insan hakları savunucularına karşı yürütülen sistematik baskıları da simgeliyorlar. Kadınlara yönelik şiddet ve ayrımcılığa karşı meşru bir mücadele yürüten iki eski parlamento üyesinin kriminalize edilmesini kabul edilemez buluyoruz. 

TÜRKİYE'YE ÇAĞRI 

Birleşmiş Milletler’in kadın insan hakları savunucuların önemli rolünü tanıyan kararını tanımaya çağırıyoruz. Zira kadın insan hakları savunucularının bu rolü, hem İnsan Hakları Savunucuları Deklarasyonu (53/144) hem de Kadın İnsan Hakları Savunucularının Koruması İle İlgili Karar’da (68/181) vurgulanmıştır. Bu belgeler, imzacı devletleri bütün insan haklarını koruma, destekleme ve uygulamaya ve herkesi her türlü şiddet, tehdit, misilleme, ayrımcılık, baskı veya farklı bir keyfi eylemden korumaya zorunlu kılıyor.”

WHRD Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koalisyonu açıklamasının sonunda Akat ve Kışanak’ın derhal serbest bırakılmasını isterken, “İkisinin gözaltındaki psikolojik ve fiziki sağlığından Türk hükümetini sorumlu kılıyoruz” dedi.
 

Son Güncelleme: 29.10.2016 20:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.