Urla'da jandarma 20 avukatı alıkoydu

Türkiye Barolar Birliği Çevre Komisyonu üyesi 20 avukat jandarma tarafından alıkonuldu

Urla'da jandarma 20 avukatı alıkoydu

Türkiye Barolar Birliği Çevre Komisyonu üyesi 20 kadar avukat ve 3 müvekkilden oluşan heyet Başbakan Erdoğan'ın villası olduğu iddia edilen Urla Zeytineli köyünde jandarma tarafından alıkonuldu. Savcılıktan gözaltı talimatı bekleyen jandarma, avukatları Hacılar Koyu'na giden yolda bekletiyor.

Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Komisyonu ile ÇEHAV üyeleri, Çeşme yarımadasının sorunları, orkinos ve balık çiftlikleri, taş oacakları, rüzgar enerji santralleri ve Zeytineli'ndeki villaları konuşmak üzere, İzmir'in Seferihisar ilçesinde toplantı yaptı.

Hürriyet'in haberine göre toplantının ardından avukatlar Urla'ya bağlı Zeytineli köyündeki Hacılar Koyu'nda aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ait villaların da olduğu ileri sürülen alana gitti. 20 avukattan oluşan grup, Zeytineli'ndeki villaların bulunduğu SİT alanında inceleme yapmak üzere Hacılar Koyu'na geldi. Koy girişindeki kapının kapalı olması üzerine avukatlar ve müvekkilleri bir süre sonra dönüşe geçti.

Bu sırada yanlarına gelen sivil plakalı bir araç, yollarını kesti. Araçtakiler ile grup arasındaki kısa süreli tartışmanın ardından Zeytineli Köyü'ne doğru hareket eden grup, haklarında konut dokunulmazlığı ihlali şikayeti olduğu gerekçesiyle, jandarma tarafında alıkonuldu. Köyde alıkonulan avukatlar için İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan ifadelerini almak için talimat bekleniyor.

Avukatların tutulduğu bölgeye doğru yola çıkan İzmir Barosu Başkanı Ercan Demir: Baro temsilcisi arkadaşlarım, köy civarında bir yerde tutulduğunu öğrendikten sonra nöbetçi savcıyı aradım. Haklarında şikayet olduğunu ve bunu karakoldan öğrenebileceklerini söyledi.

Kimlik tespiti yapılmak istenmiş. Bu grup Baro Temsilcilerinden oluşuyor. İçlerinde Türkiye Barolar Birliği ve İzmir Barosu önetin Kurulu üyeleri ile Baroların çevre komisyon temsilcileri var. Kimlik tespiti yapılmasının bir gerekçesi olamaz. Bu arkadaşlar zaten Baro temsilcileri. Arkadaşlarımızda karakola gitmeyeceklerini belirtti. Ben de nöbetçi savcıya götüremeyeceklerini söyledim. Şiddet kullanarak ya da zorla götürüyorsanız götürün dedim. Bulunduklara yere doğru gidiyorum.

Jandarmanın fiili gözaltı işlemi yaptığı avukatların isimleri belirlenenleri şöyle: Erol Çiçek, Eralp Atabek, Ali Arabacı, Bora Sarıca, Bülent Kaçar, Cem Altıparmak, Ayşegül Altınbaş, Safiye Yüksel, Berrin Esin Kaya, Tuncay Koç, Ömer Erlat, Berna Babaoğlu Ulutaş, Bedrettin Kalın, Hande Atay, Emre Baturay Altınok, Arif Alı Cangı.


Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2014, 22:43
YORUM EKLE