13 Ağustos 2014 Çarşamba 14:17
Sivas katliamı Anayasa Mahkemesi’ne taşındı

Sivas katliamı davasının zaman aşımına uğramasının ardından, davanın avukatı Şenal Sarıhan yaşam hakkı, adil yargılanma hakkı, etkin başvuru, ayrımcılık yasağı ve toplanma özgürlüğü hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu.

Sarıhan başvuru dilekçesinin gerekçesinde, devletin bilgisi olduğu halde cinayeti engelleyecek önlemleri almadığını, cinayetten sonra etkili ve yeterli bir soruşturma yapmadığını, yaşama hakkını koruma yükümlülüğünü yerine getirmediğini belirtti.

“Yaşam hakkını ihlal eden bu olayda acıyı kısmen hafifletecek olan yargının adil bir karar vermesidir. Eylemcilerin, cezalandırılmaları, yeni bir insanlığa karşı suçun işlenmesinin engellenmesi anlamındadır. Anayasamızın ve uluslararası insan hakları sözleşmelerinin yaşam hakkının korunmasında yargıya verdiği yaşatma görevinin de bu olması gerektiği inancındayız.

“Anılan kararda, devletin bilgisi olduğu halde cinayeti engelleyecek önlemleri almadığını, cinayetten sonra etkili ve yeterli bir soruşturma yapmadığını, yaşama hakkını koruma yükümlülüğünü yerine getirmediğini belirtmektedir. Olayımız yönünden durum budur.

“Özellikle 8 saat süren ve adım adım gelişen olaylar sürecine yönelik devlet müdahalesinin seyretmekle sınırlı kalmış olması ve cinayetlerin işlenmesinin ardından da faillerin ellerini kollarını sallayarak ve topluca Sivas’ı terek etmelerine izin verilmiş olması ve davanın yürüyüş biçimi, sanıkların yakalanması ve olay arkasındaki örgütlerin ele geçirilmesi aşamasındaki edimsizlik yaşamın korunması görevinin ve yaşam hakkının ihlalinin açık örneklerini oluşturmaktadır.” (imc)

Son Güncelleme: 13.08.2014 22:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.