Şırnak Cezaevi’nde hasta mahkumlar ölüme terk ediliyor

İHD Şırnak Cezaevindeki hasta mahkumların durumunu raporlaştırdı

Şırnak Cezaevi’nde hasta mahkumlar ölüme terk ediliyor

İHD, cezaevinde 23’ü ağır, hasta mahkumlara ilaçlarının bir ay gecikmeli verildiği, mesai saatleri dışında doktorun müdahale etmediği, hastaların ölüme terk edildiğini rapor etti.

Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nde hak ihlallerinin artarak devam etmesi şikayetleri üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) heyeti cezaevinde inceleme yaptı. 170 siyasi tutuklunun bulunduğu cezaevinde 23’ü ağır olan hasta mahkumlara ilaçlarının bir ay geciktirilerek verildiği, mesai saatleri dışında ise doktorun müdahale etmediği belirtildi. Bine yakın tutuklu ve hükümlünün bulunduğu cezaevinde hastaların’ölüme terk edildiği’ rapor edildi.

Güler Yılmaz'ın Taraf'ta yer alan haberine göre hazırlanan rapor Adalet Bakanlığı, TBMM ve STK’lara gönderildi.

Raporda ağır hasta tutsakların rapor işlemlerinin tamamlanmadığı ve geciktirildiği, askeri güvenlik gerekçesi ile hastaneye sevklerin çok geciktirildiği ve hastaların hastaneye sevk edilmediği, ilaçların ödenek yokluğu nedeniyle geciktirildiği, doktorun yazdığı ilaçların hastaya ancak 1 ay sonra ulaştırıldığı, mesai saatleri dışında doktor olmadığından acil hastalıklara müdahale edilmediği, 112 acil servislerine yapılan çağrılarda doktorun gelmediği ve sadece teknik elemanların gönderildiği kaydedildi.

ÖDENEK YOKLUĞU NEDENİYLE İLAÇ SORUNU

Heyet özellikle ağır hastalara ilişkin alınması gereken önlemleri ise raporda şöyle sıraladı: Cezaevi idaresi ve Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da ağır hasta olduğu tespit edilen bu mahpuslara ilişkin doktor raporlarının bir an önce temin edilerek cezaevinde kalması sakıncalı olan mahpusların derhal tahliye edilmelerinin sağlanması gerekmektedir.

Hasta mahkumlara muayeneden 1-2 ay sonra ilaç verilmesi kabul edilebilecek bir durum değildir. Bu konu da Adalet Bakanlığ’ının sözleşmeli eczaneler ile görüşerek ödenek yokluğu gerekçe gösterilerek hiçbir şekilde ilaç verilmemesi uygulamasından vazgeçmelerini sağlamalıdır. Devlet hastanesinde mesai dışı sadece tutuklu ve mahpuslara bakmak için hekim heyeti oluşturulması sağlık sorunlarının çözümü noktasında etkili bir yol olacaktır. Cezaevine gönderilen 112 acil servisinde doktor bulundurulması sağlanmalıdır.” 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2015, 09:08
YORUM EKLE