PYD, Tel Abyad'da demokratik özerklik ilan etti

Suriye'nin kuzeyindeki Rojava bölgesinin Tel Abyad kentinde demokratik özerklik ilan edildiği açıklandı

PYD, Tel Abyad'da  demokratik özerklik ilan etti

Haziran 2015'te IŞİD'in atılmasıyla PYD'nin kontrolüne giren Tel Abyad'da demokratik özerklik ilan edildiği öğrenildi. Buna göre, Tel Abyad, Rojava'daki üç kantondan biri olan Kobanê'ye bağlı kalacak. Reuters, Suriye'nin kuzeyinde Tel Abyad'ı da içine alan yeni bir kanton kurulduğunu duyurmuştu.

Tel Abyad'daki yetkililerle görüştüğünü belirten Sputnik muhabiri Hikmet Durgun, T24'e yaptığı açıklamada, "Tel Abyad'da demokratik özerklik ilan edildi, ancak yetkililer Kobanê kantonuna bağlı kalacaklarını söyledi" dedi.

Reuters, Suriye'nin kuzeyindeki Rojava bölgesinde yeni bir kanton ilan edildiğini duyurmuştu.

Kantonun sınırlarının içerisinde, haziran ayında koalisyon güçlerinin desteğiyle IŞİD'in elinden alınan Tel Abyad'ın da yer aldığı iddia edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2015, 14:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
DEVRAN
DEVRAN - 3 yıl Önce

Vatana millete hayırlı uğurlu olsuuuun:):)

İsmail duman
İsmail duman - 3 yıl Önce

Kürtlerin tel abyadda isid canilerine karşı kazandığı zaferi türkiye de sahiplenip desteklemeli nasıl ki sovyetlere karşı bağımsızlık ilan eden türki cumhuriyetleri desteklemişse ve sahiplenmişse bunu suriyede kardeşim dediği kürtlere de yapmalı yoksa kardeşlik hukuku ve söylemi sorgulanır. Kaldı ki suriyede ki durum birleşik ve demokratik bir suriyede kürtlerin kendi demokratik ve kültürel varlıkları ile kendilerini yönetme esasına dayalı yani bölünme değil ayni durum isviçre ve belcikada birebir var ispanya britanya ABD rusya güney afrika gibi devletlerde yine federal sistem olarak mevcut nedir korkunuz nedir itirazınız turk milliyetçileri açık konusun itiraz su kürlerin adi sani dikili ağacı olmasın aynı kantonu türkmenler yada oso isid yada ahrarsam uzantılı örgütler yapsa kimse itiraz etmez hatta destek verir bu iki yüzlülüğe bu düşmanca tavra son verin ey ülkeyi yönetenler