05 Kasım 2015 Perşembe 16:37
PEN'den Gülten Akın açıklaması: 'Deli Kızın Türküsü' hep söylenecek!

 Uluslararası PEN Türkiye Merkezi dün hayatını kaybeden şair Gülten Akın için bir açıklama yaptı.

Gülten Akın’ın özgün dilinin vurgulandığı açıklamada, Akın’ın tiyatro oyunları da anıldı. PEN’in Gülten Akın için yaptığı açıklama şöyle:

"Deli Kızın Türküsü' Hep Söylenecek!

Şiirimizin toprak anası, üyemiz Gülten Akın  ‘Eserleriyle Yaşayanlar’ arasına katıldı. ‘Rüzgar Saati’ ile girdi şiir evrenin o büyülü dünyasına, ‘Kestim Kara Saçlarımı’ diyerek, başkaldırıyı giyindi, umudu sahiplendi.‘Kırmızı Karanfil’ ile direnci biledi.

Yaşamdan, düşünceden ve Anadolu'dan damıttıklarıyla, geleneksel halk şiirinin, Anadolu deyiş ve dilinin tüm nimetlerinden yaralanarak kendi özgün dilini oluşturdu. Kimselerin durup incelikleri anlamaya vakti olmadığı dönemlerde, şiirini ve isyanını inceliklerle dokudu.

Dizeleri dillerden düşmedi, sayısız dile çevrildi.

Tiyatro oyunlarında da şiir dili egemendir ve haksızlığa uğramış, acıyı tatmış, dostluğu bellemeye çalışmış, üçkâğıtçıların elinden yakasını kurtarmaya gayret eden, yenilgiyi yengiye dönüştürmeye uğraşan kahramanları konu alır.

Kazandığı pek çok ödül arasında bir şükran ifadesi olarak P.E.N Şiir Ödülü de var. Ustamız Gülten Akın’ı saygı ve sevgi ile uğurluyoruz.”

Son Güncelleme: 05.11.2015 16:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.