Özer Sencar: HDP Türkiye'nin 3. partisi olabilir

CNN Türk canlı yayınında çarpıcı açıklamalarda bulundu

Özer Sencar: HDP Türkiye'nin 3. partisi olabilir

Metropoll Araştırma şirketinin kurucusu Özer Sencar CNN Türk canlı yayınında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

HDP’nin Türkiye’nin 3. partisi durumuna gelebileceğini vurgulayan Sencar, “Yüzde 17-18 civarında seçmeni olan Kürtlerin partisi sadece HDP olursa bu Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği açısından son derece yanlıştır. Bu yanlışı Tayyip Bey yapmıştır” diye konuştu.

Sencar, PKK'nin HDP oyları üzerindeki etkisiyle ilgili de "Bu fazla oyun PKK’nin baskısıyla geldiğini düşünürsek ve bu fazla oyu Türkiye genelinden çıkardığınızda HDP sadece yarım puan bir oy kaybediyor" dedi.

Sencar canlı yayında şöyle konuştu:

“Alan çalışmalarını bitirdiğimiz, veri girişlerinin yarısından çoğunu yaptığımız araştırmamızda HDP’nin ciddi bir oy artışı sağladığını gördük. Dolayısıyla Türkiye, Türkler, mevcut hükümet, devlet çok ciddi bir hata yaparak, HDP’yi sadece Kürtlerin partisi haline getirdiler. Kürtlerin Ak Parti’den uzaklaşmasını sağladılar. Benim kanaatim bugünkü veriler önümüzdeki süreçte de önümüze gelecek olursa HDP Türkiye’nin 3. Partisi olabilir. Şu anda MHP ve HDP başa baş görünüyor. Bu Türkiye’de Türk-Kürt birlikteliğinin de önüne konmuş bir mayındır. AK Parti mutlaka Kürtlerin de partisi olmaya devam etmelidir. Eğer bunu beceremezse bunu mutlaka CHP becermelidir.

Yüzde 17-18 civarında seçmeni olan Kürtlerin partisi sadece HDP olursa bu Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği açısından son derece yanlıştır. Bu yanlışı Tayyip Bey yapmıştır bana göre. Umarım CHP bu yanlışı görür ve Kürtlerin de partisi olabileceği izlenimini verir. Aksi takdirde Türkiye çok kötü bir istikamete doğru gidiyor.

"O OYLARI DÜŞTÜĞÜMÜZ ZAMAN HDP 1 VEKİL BİLE KAYBETMİYOR"

7 Haziran’daki resmi seçim sonuçları inceledik. HDP’nin önde gittiği bütün illerde il merkezi, ilçeler ve köyleri ayrı ayrı değerlendirdik. Gördüğümüz şey şu; köylerde ve ilçelerde HDP il merkezlerine nazaran yüzde 5.5 civarında fazla oy almış. Yani Diyarbakır ya da Bitlis’in merkezlerinde aldığı oylar ile köyler arasında aldığı oy farkı yüzde 3 ila 6 arasında. PKK’nın Güneydoğu’da seçmenleri etkilediği konusunda hiçbir şüphem yok, bunu yapmıştır. Ama tüm il merkezlerinde HDP’nin oyu yüzde 50, yüzde 60, yüzde 70 şeklinde, köylerde bu 5 puan daha fazla. Bu 5 puanı düştüğünüz zaman, HDP bir tek milletvekili kaybetmiyor. Bu fazla oyun PKK’dan geldiğini düşünürsek ve bu fazla oyu Türkiye genelinden çıkardığınızda HDP sadece yarım puan bir oy kaybediyor.”

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2015, 09:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
gercekler
gercekler - 3 yıl Önce

inadina hdp

NE
NE - 3 yıl Önce

yav he he..

salih
salih - 3 yıl Önce

önümüzdeki seçim tekrarında yüzde onbeş olacağı kesin böylece akp nin istediği gibi davranamsyacağı anlaşılıyor.

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

artik halklar gözünü acti ortada 3-5 capulcu var türkcülük elden gidiyo diye aniran herkes gecim derdinde huzurlu yasamak istiyo harp edilmeden namusluca kürdistani kürdistanlilar idare etsin. ne var bunda.