18 Ocak 2016 Pazartesi 18:10
Orhan Pamuk’tan akademisyenlere destek

Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk, barış bildirisine imza atan akademisyenlerin hedef alınmasına tepki gösterdi.

12 Eylül darbesine tepki olarak imzaya açılan 1984 tarihli “Aydınlar Dilekçesi”nin imzacıları arasında yer alan ve dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından “vatan haini” ilan edilen 1383 kişi arasında yer alan Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk, bölgedeki ablukanın son bulması talebiyle bir barış bildirisi yayımlayan akademisyenlerin hedef alınmasını eleştirdi.

İtalyan La Repubblica gazetesine konuşan Orhan Pamuk, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildirisine işaret ederek, bildiri yayımlama ve imzalamanın her demokrasinin temel eylemlerinden biri olduğunu vurguladı.

Pamuk, “Kürtlerle barış için bildiri imzalayan akademisyenlerin gözaltına alınması, Türkiye’de zaten sınırlı olan demokrasiye ağır zarar vermektedir,” dedi.

Hükümetin mutabık olmadığı bir bildiriye imza koydukları için akademisyenlerin evlerinden alınarak, gözaltında tutulmasının ya da tutuklanmasının “kabul edilemez” olduğunu dile getiren Pamuk, Türkiye’deki demokrasi sorununa dikkati çekerek, şunları dile getirdi:

Türkiye’de sadece bir seçim demokrasisine sahibiz, ancak ifade özgürlüğüne, kuvvetler ayrılığına ve üniversitelerin özerkliğine saygı gösteren kurumsal bir demokrasimiz yok. Hükümetin kararlarının, akademisyenlere zorla kabul ettirildiği bir ülkede, özgür seçimler olsa bile tam bir demokrasiden söz edilemez.”

Son Güncelleme: 18.01.2016 18:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.