Öcalan aylar sonra konuştu!

‘Artık ne bir asker ne bir gerilla ölsün’ dedi…

Öcalan aylar sonra konuştu!

İmralı'da kardeşiyle görüşen Abdullah Öcalan, PKK'nın son eylemlerini öfkeyle değerlendirdi.

 

Geçen hafta İmralı’ya giden Mehmet Öcalan, ağabeyi Abdullah Öcalan’ın mesajını Taraf’a açıkladı: Artık kanın durmasını istiyor.

 

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, önceki gece Kanal 7'de katıldığı programda "Kardeşinin oraya (İmralı'ya) gitmesini istedik, kabul edildi, gitti, görüştü, geldi" sözlerinden sonra 21 Eylül Cuma günü gerçekleşen ziyaretin ayrıntıları belli oldu.

 

İmralı Cezaevindeki görüşmede, Öcalan'ın artan saldırılar nedeniyle PKK'ye tepki gösterdiği ortaya çıktı.

 

EYLEMLER SORUMSUZCA

İmralı'daki görüşmede Öcalan, kardeşi Mehmet Öcalan'a öfkeli bir şekilde "Son dönemdeki eylemlerin hemen hemen tümü sorumsuzca. Bu saldırılar halklar arasındaki bu köprüleri ortadan kaldırmaya yönelik. Bunun önüne geçmek gerekiyor. Bu kopuşu engellemek için, köprüler yıkılmasın diye elimden geleni yapacağım" demiş.

 

Hürriyet gazetesinden Okan Konuralp'in haberine göre Tayyip Erdoğan'ın, Kanal 7'nin canlı yayınında, "Abdullah Öcalan kardeşiyle görüştü" açıklamasının yeni detaylan ortaya çıktı.

 

Erdoğan'ın yaptığı açıklamaya göre, "Öcalan İmralı'da öldü, öldürüldü. Sağlığı hakkında bilgi alamıyoruz" iddiaları üzerine harekete geçen Adalet Bakanlığı, Mehmet Öcalan'ın da "Ağabeyimle görüşmek istiyorum" talebi üzerine düğmeye bastı. Avukatlarıyla son olarak 27 Temmuz 2011'de, ailesiyle de 12 Ekim 2011'de görüşen Abdullah Öcalan 19 Ocak 2012'de İmralı'ya gelen kardeşi Mehmet Öcalan'a, "Burası çok hassastır, görüşmeye çıkmamız uygun değildir" mesajı yollamıştı.

 

O tarihten bu yana kimseyle görüşmeyen Öcalan'ın sağlık durumuyla ilgili olarak kısa bir süre önce Mehmet Öcalan ve BDP Genel Başkam Selahattin Demirtaş, Ankara'da Adalet Bakanlığı yetkilileriyle görüştü. Her iki ismin de Öcalan'ın sağlık durumuyla ilgili tereddütlerin giderilmesi için görüşmenin sağlanması talebinde bulunuldu.

 

21 EYLÜL'DE GÖRÜŞTÜLER

Mehmet Öcalan'ın talebi, Başbakan Erdoğan'ın da Kanal 7'nin canlı yayınında "...Kampanyalardan biri 'İmralı'daki öldü, öldürüldü.' Böyle kampanyalar var. Geçen kardeşinin oraya gitmesini istedik. Kabul edildi, gitti, görüştü, geldi" sözleriyle vurguladığı, kampanyaların önünü tıkamak amacıyla da kabul edildi.

 

21 EYLÜL'DE ADAYA GETİRİLDİ

Bu doğrultuda Mehmet Öcalan, 21 Eylül'de İstanbul üzerinden adaya getirildi. Yetkililer Abdullah Öcalan'a da ziyaret hakkında ön bilgilendirme yapmadı. Kardeş Öcalan, 21 Eylül'de İmralı'ya gitti. Abdullah Öcalan'ın, kardeşinin adada olduğunu aynı gün öğrendiği, hatta ilk tepkisinin görüşmeme yönünde olduğu bildirildi. Ancak kısa bir süre soma görüşmeyi kabul eden Öcalan ile Mehmet Öcalan kendilerine ayrılan yerde biraraya geldi. Mehmet Öcalan'a görüşme sırasında bir avukatın da eşlik ettiği ileri sürüldü. Öcalan görüşmenin başında sağlık durumu hakkında kardeşine bilgi verdi.

 

KÖPRÜLER KALKIYOR

Öcalan'ın PKK'nin artan saldırılarından duyduğu rahatsızlığı belirttiği, polis ve asker ölümlerinin vatandaşlar arasındaki psikolojik köprüleri yıkabileceği uyarısında bulunduğu öğrenildi.

 

Öcalan'ın eleştirilerini, "Son dönemdeki eylemlerinin hemen hemen tümü sorumsuzca. Bu saldırılar halklar arasındaki bu köprüleri ortadan kaldırmaya yönelik. Bunun önüne geçmek gerekiyor. Bu kopuşu engellemek için, köprüler yıkılmasın diye, elimden geleni yapacağım" yönünde sürdürdüğü kaydedildi.

 

BDP LİDERİ DEMİRTAŞ BİLİYOR

Görüşmeden bir gün sonra partisinin Iğdır Kongresi'nde konuşan BDP Eş Genel Başkam Selahattin Demirtaş, "Şu anda İmralı ile ilgili kesin olarak emin olduğumuz tek şey Sayın Öcalan'ın ve yanındaki mahkumların hayatta olduklarıdır, onun dışında 420 gündür İmralı'dan haber yoktur" dedi. O gün çok dikkate alınmayan bu değerlendirme Erdoğan'ın "Öcalan kardeşiyle görüştü" açıklamasıyla birlikte "Demirtaş 21 Eylül'deki görüşmeden haberdarmış" yorumlarına neden oldu.

 

HİÇ KİMSE ÖLMESİN ARTIK

Geçen hafta sessiz sedasız İmralı'ya giden Mehmet Öcalan, abisinin kendisine "Ne bir polis, asker, ne bir gerilla ölsün artık. Tek isteğim kan dursun, bu sorun çözülsün" dediğini söyledi.

 

Başbakan Erdoğan’ın, “Kardeşinin oraya gitmesini istedik, gitti görüştü” sözleri üzerine gözler, Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’a çevrildi.

 

Hürriyet gazetesi bu görüşmede Öcalan'ın PKK'ya tepki gösterdiğini yazmıştı. Mehmet Öcalan Taraf gazetesine konuştu. Görüşmeyi doğrulayan Öcalan şunları söyledi:

“Başbakan’ın açıklamalarına bir şey diyemem. Ama şunu söyleyebilirim. Doğrudur. Ağabeyimle 15 ayda iki kez görüştüm. Ama ne zaman görüştüm, neyi konuştum bunu açıklayamam. Son görüşmemizde bana ‘Ne bir polis, asker, ne bir gerilla ölsün artık. Tek isteğim kan dursun, bu sorun çözülsün’ mesajını verdi.”

 

Mehmet Öcalan, “Sayın Öcalan Kürt sorununun çözümü için büyük bir aktör. Kürt ve Türk halkı için bir köprü. Sayın Öcalan’ın dediklerini dikkate almak lazım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2012, 00:56
YORUM EKLE