Nuri Bilge Ceylan: Acil demokrasiye ihtiyaç var

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan'da isyan etti...

 Nuri Bilge Ceylan: Acil demokrasiye ihtiyaç var
Gezi Parkı direnişi her kesimden insanı etkilemeye devam ediyor. Ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan, direnişin başladığı 1 haziran tarihinden itibaren twitter hesabından yazdığı yorumlarıyla, direnişe destek verdiğini ve iktidarın halka uyguladığı polis terörüyle kendi sonunu hazırladığını belirtiyor.

2008 yılında Fransa'nın prestijli film festivali Cannes’da  "Üç Maymun" filmiyle jüri büyük ödülünü,  "Bu ödülü yalnız ve güzel ülkeme adıyorum” sözleriyle alan yönetmen Nuri Bilge Ceylan, Gezi Parkı direnişi sonrasında aktif bir Twitter kullanıcısı oldu. Direniş öncesi Twitter hesabından son twit’ini geçen yıl 3 Eylül’de atan Ceylan, direnişin tırmandığı 1 Haziran’da, hesabından Berdyaev’in “İktidar, onu kullananı da, ona boyun eğeni de özgürlükten yoksun kılar” sözlerini yazdı.

1 Haziran’dan itibaren Twitter hesabını daha aktif kullanmaya başlayan yönetmen, 15 günde 10 twit attı. Nuri Bilge Ceylan, dün akşam binlerce insanın bulunduğu Taksim Meydanı’na polisin yoğun biber gazlı müdehalesinin ardından Twitter’a “İktidar, kendi sonunu hazırlıyor” diye yazdı. Bu sabah “Bir ülkede bazı şeyler aynı anda olmaya başlamışsa çok #ACİLDEMOKRASİ’ye ihtiyaç var demektir” diyerek, Radikal’den Cüneyt Özdemir’in yazısını ve Hasan Cemal’in T24’teki "Erdoğan’a Allah akıl fikir versin!" başlıklı  yazısını retwit etti.
Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2013, 12:52
YORUM EKLE