29 Ağustos 2016 Pazartesi 13:30
Müslüm Yücel | Bir tarihçiyi ciddiye almanın acısı: İlber Ortaylı'ya yanıt
Müslüm Yücel

Türkiye’de üç kuşak tarihçi var: Lütfü Barkan, Halil İnalcık ve İlber Ortaylı… Üçü de Kafkas kökenli.

Barkan ve İnalcık, bildiklerini konuşurlardı ve belgeleri vardı. Ya da bu adamlar konuşmazdı. Ancak Ortaylı, çok konuşuyor ve konuşmalarının da yazıları gibi altı boş. Pazar Günü ( 28 Ağustos) Cumhuriyet Gazetesi’nde Ortaylı ile yapılan bir söyleşi vardı. Söyleşinin temel konusu cehalet değil ama tarihçimiz herkese “cahil” diyor. Ulu orta vuruyor da vuruyor.

Ortaylı’yı tarihçi olarak hiçbir zaman ciddiye almadım. TV sohbetlerinde ise arada izledim. Kitaplarına tenkit yazıları yazmak aklımdan bile geçmedi. Ancak Pazar günkü söyleşide sanırım benim için bardak taştı. Tarihçimiz Kürtlere laf atıyor, dahası aşağılıyor. Bunu bir tarihçi “titizliği” ya da bir bilim adamlığı “edası” ile yapmıyor. “Titizlik” ve “eda” bir ölçü mü değil ama böyle demem gerekiyor. Yaş haddi var. Neyse tarihçimiz, şunu söylüyor:

“Asıl tragedya bizim onları (Kürtleri) bilmememiz değil. Güneydoğu da kendisini bilmiyor. Şimdi bak karşımızda Kürdistan diye bir yer var. Bir kısmı Irak’ta bir kısmı Suriye’de. İran’ın Kürtleri fevkalede iyi insanlar. Benim gördüğüm en iyi müze müdürleri İran’ın Kürtlerindendir. Irak Kürt’ü de tarihini bilir, anneannesi Türkiye’dedir, Türkiye ile iyi geçinir. Türkiye’nin okumuş Kürt’ü de kendini bilmiyor. Kendi tarihini bilmeyen ve bilmemekte ısrar eden entelektüel sınıf bizdedir. Türkiye’nin okumuş Kürt’ü kendini biliyor mu ki okumuş Türkü de bilsin. O yüzden buradaki etnik ayrımcılık teranesi hiçbir şeyi çözmüyor.”

Bunları söylüyor Ortaylı;

Müslüm YücelBir: Kürtler, eğer gerçek bir tarihçi olsa Ortaylı, Kürtleri Güneydoğu ile sınırlı tutmaz.

İki: cehalet bir ulus ile anılmaz. Bir ulusta cahil de alim de vardır, yan yana dururlar hatta. Bir tarihçi hiçbir zaman insanları, “iyi insanlar”, “ kötü insanlar”, “ cahiller” diye ayıramaz. Ayırsa da bu bir tarihçinin varlığı değil, sıradan bir adamın refleksini geçmez.

Üç: Hakaretten sonra hiçbir tarihçi bitmiş ideolojisini bir ahlak olarak sunmaz. Ortaylı, “Irak Kürt’ü, tarihini bilir, anneannesi Türkiye’dir” diye çok çiğ sözler etmekten çekinmez. Kürtler, altı yüz yıllık Osmanlı tarihinde iki şeyi temsil ettiler: Eğitim ve Askeriye. Osmanlı padişahlarının hocaları Kürt’tü.

Cahile gelirsek; Ortaylı, cahilin ne olduğunu da bilmiyor. Cahil, genç demektir; toy delikanlı… Sıfat olarak da cahil, okumamış kimsedir. Kürtler okumamış değil, okulları kapatılmış, başka okullarla terbiye edilmiş bir ulustur. Neyse, Halide Edip’in hoş bir sözü vardır: ‘Bu maskara sosyete bana cahil diye bakar.’

Söyleşinin sonunda Ortaylı, söyleşiyi yapan muhabirle vapura biniyor. Ortaylı’yı vapurda tanıyan kimseler sorular soruyorlar. Muhabir, Ortaylı’yı Tarkan’a benzetiyor. “Sanki Tarkan” diyor. Şaka gibi söylenen bu söz bana göre söyleşiyi de özetliyor. Bir farkla; Tarkan, kendi bağlamında hak ettiği yerde ve hak ettiği değerdedir. Ortaylı ise Tarkan’ın kendi işini yaptığı bilgelikte değildir. Sadece popülerdir. Tarkan, kendi kökenine duyduğu özlemin kölesi değildir. Pop stardır ama Ortaylı, kendi varlığını bile başkasının varlığı üzerinden dile getirecek kadar bir bilinç kaybına sirayet etmiştir; bu kadar.
Son Güncelleme: 27.10.2016 14:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Müslüm Yücel 2016-08-29 20:28:56

not:
kırım ve kafkasya, sosyal medyada anlaşılmadı. çok da derdim değil. bunun için özel bir not: ortaylı ve i̇nalcık, kırım; barkan, balkan kökenli, düzeltir, yanlış anlayanlardan da özür dilerim. köken belirtmemin nedeni de şuydu: "i̇nsan, cahili olduğu şeyin düşmanıdır (ali) " ortaylı, kürtleri bilmez! bu kadar. bir tarihçi, konuşmaz, yazar. ortaylı, kürtlerle ilgili oturup kitap yazsın, makale yazsın, tarih o zaman tarih olur. şimdi ise, oyuncağa döndü. kırıp atıyorum, onun oyuncağını. mim! coğrafya her ne kadar tarihin çerçevesi ise de tarihi, sınamak için yeterli değildir.

Avatar
Yağız 2016-08-29 16:24:38

ayrıca ortaylı ve inalcık kırımlı, barkan bulgaristan. kırımın ve bulgaristanın kafkasya da olmadığını bilemeyecek kadar mı coğrafya bilginiz yok?

Avatar
Sabahattin Akdağcık 2016-08-29 14:00:08

ortaylı ve onun gibilerin göremediği (veya belki de görmek istemedikleri) bir gerçek var o da benim gördüğüm kadarı ile şu: 21. yüzyılın ortalarında bir demokratik kürt ulusu oluşacak ve bu ulus batıyı batı yapan insani değerlerin üzerine çıkarak onları utandıracak düzeye ulaşacak; uluslararası siyasal bilgiler okullarında kürt siyasal doktrinleri öğretileri sunulacak. bu bir kehanet değl. bir oluşum; bir gerçek...

Avatar
sadi altan 2016-08-29 14:03:09

yazı gülünç,

Avatar
Ensar 2016-08-29 14:12:47

İlber Ortaylı'ya çok güzel bir cevap olmuş. Teşekkürler Müslüm yücel bey. Bu ülkede okumuş cahiller de var , cahillikle yaftalanan asil insanlar da var.

Avatar
Yağız 2016-08-29 16:17:18

'anneanne'.. yazara söyleyin de önce ortaylı'nın ne demek istediğini anlasın, sonra adam bunlara cahil deyince kızıyorlar :))

Avatar
servet 2016-08-30 14:30:07

Güzel yorumlamış sert ve agresif duruşu ile soru sormak isteyenleri etkisi altına alıyor aynı c.başkanı gibi