26 Aralık 2014 Cuma 16:13
Müftülük, 'iş güvenliği' hutbesinden çark etti

İstanbul Müftülüğü, kentteki tüm camilerde okutulmak üzere hazırladığı “tedbirde aşırılığın Allah’a güveni sarsacağı” yönündeki Cuma Hutbesi’ni, basın ve kamuoyunun eleştirilmesi üzerine sitesinden kaldırdı.

Hutbede iş cinayetlerini önlemek için alınacak tedbirlerde ölçülü olunması gerektiği savunulmuştu. Müftülük bu hutbeyi daha sonra internet sitesinden kaldırarak, yeni bir hutbe yayımladı.

Siteden kaldırılan hutbede iş güvenliğiyle ilgili,  “Bu husustaki aşırılık Yüce Allah’a güveni sarsan bir davranış haline dönüşür” ifadelerine yer verilmişti. Müftülüğün internet sitesinde yer alan, ‘Hayat, tedbir ve takdir’ başlıklı hutbede, iş kazalarında insan unsurunun etkin olduğu, tedbirsizliğin acı sonuçlarının yürekleri yaktığı belirtilirken, “Tedbirler alınarak yapılan işlerde sorunların ortadan kalkacağı veya en aza ineceği kuşkusuzdur” denilmişti.
Hemen ardından ise ‘bela ve musibet’ olarak tanımlanan iş cinayetlerinin temelinde sorumsuz davranışlar ve yanlış kader anlayışı olduğu ifade edilse de tedbirde aşırılığın ‘Allah’a güveni sarsan bir davranış’ haline dönüşeceği gerekçesiyle ölçülü olunması istenmişti.

Son Güncelleme: 26.12.2014 16:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.