Mardin’de tutuklanan 4 çocuğa 40 yıl hapis istemi

Sokağa çıkma yasağında tutuklanan dört çocuğun 40 yıl hapsi istendi

Mardin’de tutuklanan 4 çocuğa 40 yıl hapis istemi

Mardin’de geçen Aralık’ta sokağa çıkma yasağı sırasında sığındıkları evden gözaltına alınarak tutuklanan 15-16 yaşlarındaki dört çocuk hakkında; ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozdukları’ iddiasıyla 40 yıla kadar hapis cezası istendi.

Canan Coşkun’un Cumhuriyet’teki haberine göre soruşturma fezlekesinde, İzmir Şakran Cezaevi’nde tutuklu bulunan çocukların emniyet ekiplerine taciz ateşi açtığı ve kısa süreli bir silahlı çatışma yaşandığı iddia edildi.

Beri yandan Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuvarı’ndan alınan raporda, çocukların ellerinde barut izine rastlanmadığı belirtildi.

Çocuklar, ifadelerinde şöyle dedi: “Merak ettiğimiz için hendeklere gittik. Yüzleri maskeli kişiler barikat kurarken bizden yardım istedi. Korktuğumuz için orada kaldık. Çatışma başladığında bir eve girmek zorunda kaldık.”

Evin sahibi Aysel Sayhan’ın, üstlerinde silah olmadığı için kendilerini eve aldığını söyleyen çocuklar, “Evine zorla girmedik. Eve sabah gittik, akşam polisler bizi yakaladı” dedi.

Soruşturma sonrası hazırlanan iddianamedeyse çocukların, ‘devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak’, ‘örgüt üyeliği’, ‘Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet’ ve ‘konut dokunulmazlığının ihlali’ iddialarıyla toplamda 40.5 yıla kadar hapisleri istendi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2016, 11:15
YORUM EKLE