Kerestecioğlu: Birçok asker ve polis de sessizce 'bu işi çözün artık' diyor

Silvan'da inceleme yapan kadınlardan açıklama…

Kerestecioğlu: Birçok asker ve polis de sessizce 'bu işi çözün artık' diyor

Sokağa çıkma yasağı getirilen ve günlerdir çatışmaların yoğun yaşandığı Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde incelemelerde bulunan Kadın Özgürlük Meclisi bir açıklama yaparak yaşananları kamuoyuyla paylaştı.

Açıklamada, Silvan’ın tamamen ablukaya alındığı, gıda, sağlık gibi ihtiyaçların da karşılanmadığı, mahallelerin boşaltıldığı, çocuk, yaşlı yüzlerce kişinin can güvenliğinin olmadığı aktarıldı. Ayrıca, bölgeye giden milletvekilleri de dahil herkesin asker ve polis tarafından ölümle tehdit edildiği ve bölgeyi terk etmeleri istendiğine dikkat çekildi.

Kadın Özgürlük Meclisi’nin çağrısıyla, çok sayıda, kadın örgütü temsilcileri, gazeteciler ve milletvekilleri Silvan’da yaşananları giderek yerinde inceledi. Aralarında HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Filiz Keretescioğlu, Dilek Öcalan, KJA’dan Ceylan Bağrıyanık, Evrensel’den Fatma Keskintimur, Milliyet’ten Mehveş Evin ve Cumhuriyet’ten Işıl Özgentürk’ün de bulunduğu heyet yapılan incelemenin ve gözlemlerin ardından Diyarbakır’da bir basın toplantısı düzenledi.

‘BURADAN GİTMEZSENİZ ATEŞ EDERİZ’ TEHDİDİ!

DTK Toplantı salonunda yapılan açıklamada konuşan, Nimet Tanrıkulu, “İlk olarak ilçeye girmek istediğimizde askerler tarafından üzerimize uzun namlulu silahlar doğrultuldu ve ‘gidin burdan’ dediler” dedi. Bu tehditlerin sürekli yaşandığını ifade eden Tanrıkulu, “son olarak öfkeli güvenlik güçleri tehditlerini artırarak, ‘Buradan gitmezseniz size de ateş ederiz’ dediler” şeklinde anlattı.

‘AMBULANS SOKULMUYOR, SAĞLIK KURUMLARI ÇALIŞMIYOR’

Halkın geçiş güzergâhlarının tamamen kapatıldığını, hiçbir insani ihtiyaçların karşılanmasına olanak verilmediğini söyleyen Tanrıkulu, hatta içeri ambulansın alınmaması sonucu bir yurttaşın kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdiği bilgisini aldıklarını aktardı.

Cenazesi olan, hastası olan dahi kimsenin toplanmasına, evden çıkmasına izin verilmediğine vurgu yapan Tanrıkulu, Tekel Mahallesinde yaşayanların da evlerinden zorla çıkartılarak, mahallenin boşaltıldığını söyledi. Sağlık ocakları gibi kurumların da çalışmadığına dikkat çeken Tanrıkulu, “Silvan’da yaşananlar 90’lı yılları aratmıyor, aksine o zamanları görmüş birisi olarak daha üstünde bir zulmün yaşandığını belirtmek istiyoruz” dedi.

Kadınların bu savaşı durdurabileceğini ifade eden Tanrıkulu, tüm kadınları Silvan’da ve bölgede süren zulme karşı dayanışma göstermeye çağırdı.

‘POLİS VE ASKERLER DE ÖLMEK İSTEMEDİĞİNİ SÖYLÜYOR’

Tanrıkulu’nun ardından konuşan HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu da, Silvan’da yaşananların kaygıları artırdığını ve bir an önce OHAL ve 90’lar uygulamalarından vazgeçilmesini istedi. Birçok asker ve polisin de kendilerine sessiz şekillerde ‘bu işi çözün artık’ dediğini kaydeden Kerestecioğlu, “Onlar da artık ölmek istemiyor. Bizler kimsenin ölmesini istemiyoruz” dedi.

‘SİVİL ÖLÜMLERİN YAŞANMASINDAN KORKUYORUZ’

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’la görüşmelerini de aktaran Kerestecioğlu, Aksoy’un kendilerine, “silahlı adamlar orada olduğu sürece operasyon devam edecek” dediğini aktardı. Kerestecioğlu, Aksoy’a, sivil ölümlerin yaşanacağından korktuklarını ve sağlık hizmetlerindeki aksamaların ve OHAL uygulamalarının kaldırılmasını istediklerini belirtti.

KADINLARA ÇAĞRI

İmralı Heyeti üyesi ve KJA üyesi Ceylan Bağrıyanık da, “Halkla yaptığımız görüşmelerde söylenenler ve bölgedeki izlenimlerimizden yola çıkarak Silvan’ı Kobani’ye çevirmişler demek abartı olmaz. İlçenin tamamen viran edildiği söyleniyor. Orada kurulan abluka kaygı verici” dedi. Tüm kesimlerden kadınlara çağrı yapan Bağrıyanık, herkesin bulunduğu alanlarda bu yaşananlara karşı tepki koyması gerektiğini söyledi ve kadınlara savaşı durdurma çağrısında bulundu. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2015, 21:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
barış
barış - 3 yıl Önce

barış nedir ne biçim bir şey bu barış bilen var mı biri diyor barış istiyoruz barışalım insanlarımız ölmesin ne güzel diyor insanın içine bahar geliyor ama sözün birde görünmeyen yanı var barış istiyorum ama tek şart dediklerim yerine getirilirse benim dediğim olursa ancak barışırım yoksa öldürmeye devam ederim yakarım yoldan geçen kamyonu aracı dükkanı askeri vururum polisi vururum inşaatı yakarım ya barışırsın ya yok ederim ama barışmak için benim isteklerim yerine gelecek yoksa barışmam böyle bir şey olabilir mi hem evladımız ölmesin ne o taraftan ne bu taraftan kimse ölmesin sonra gidip öldürmek ama şart koymak dediğim olacak ya dediğin hiç olmasa olana dek öldürecek misin barış demek öyle kolay ki bir söz aklıma geliyor"en çok barıştan söz edenler en çok savaş çıkartanlardır" bu evlatlarımızın ölmemesi için gerçekten barış diyelim yoksa içi boş sahte yıldızlı süslü laflarla barıştan söz etmek bir tarafın dediği olsun diye boş yere öldürmek öldürülmek inan bize zararı var

bunların barış anlayışı bu
bunların barış anlayışı bu @barış - 3 yıl Önce

barış derim otobüs yakarım barış isterim asker polis doktor öğretmen öldürürüm kendi aramda konuşup anlaşamadığım
kırmançi kelhuri gorani gürani sorani dili bahane eder isyan ederim ben kimmiyim ihanette hainlikte dünyada 1 inciyim
adım hdp pkk pjk pyd hpg vs

LAF AYRI İCRAAT AYRI
LAF AYRI İCRAAT AYRI - 3 yıl Önce

ambulans sokulmuyor, sağlik kurumlari çalişmiyor diye açiklama yapmişlar. ulan şerefsi̇zler. ambulans yakan si̇z ambulans tarayan si̇z. sağlik bi̇nazsini i̇şgal eden si̇z. bunlari pkk yapinca sesi̇ni̇z çikmiyor. demekki̇ si̇zi̇n ambulansa da i̇hti̇yaciniz yok neden geçi̇şi̇ne i̇zi̇n vereli̇m. ayrica ambulansi i̇eri̇ alsak şöförü pkk li çikar. ayni beledi̇ye çalişani gi̇bi̇. oaralar temi̇zlenecek sonrasina bakacaz. barii̇ di̇ye bi̇r yorumcu ne güzel yazmiş. bariştan ençok söz edenler savaşi ençok çikaranlardir..

zilanlı
zilanlı - 3 yıl Önce

beyni sulanmış kardeş yeryüzünde insan canından daha kıymetli ne istek olabilirki yada yeryüzünde insandan deyerli ne varki şunu soğan kafanıza yerleştirin öldürülenler uzaylı deyil insan diye bilirimki bu ölüm çığırtkanlığı yapanlar cenazeler üzerinde orgazm oluyorlar sizi bu kadar iğrenç yapan nedir.