KCK: 15 Ekim'e kadar adım atılmazsa ateşkes bozulacak

KCK Yürütme Konseyi'nden Sabri Ok, Öcalan'ın 'ateşkesin bitimi' için işaret ettiği süreyi Ankara'ya hatırlattı...

KCK: 15 Ekim'e kadar adım atılmazsa ateşkes bozulacak

KCK Yürütme Konseti Üyesi Sabri Ok, Deutsche Welle İngilizce servisince yayımlanan mülakatında, çözüm sürecinin halen ikinci aşamasında olması gerekirken, bu yönde elde tutulur bir hareketi görmediklerini belirtti.

Ok, Türkiye’den çekilen PKK’lilere ilişkin olarak da “Son grup, birkaç gün önce 56 gün yürüdükten sonra Dersim’den geldi. Her tabur, bu dağlara varıncaya dek sürekli insansız hava araçlarınca izlendi.” dedi.

Ok, ikinci aşamasında olması gereken çözüm sürecinde elle tutulur bir hareketi görmediklerini kaydetti.

KCK NE KADAR BEKLEMEYE HAZIR?

Sabri Ok, Ankara’nın ayrıca “Kürt topraklarında askeri varlığını arttırdığını ve barajları inşa etmesini sürdürdüğünü” de söylediği mülakat sırasında “KCK ne kadar daha beklemeye hazır?” sorusuna, “Sabrımızın bir sınırı var ve az zamanı var. Biz üzerinde mutabık kalınan her adımı atmış bulunuyoruz. Ancak sürecin sonu gelmezse, bu bizden kaynaklanmayacak” karşılığını verdi.

'15 EKİM'E KADAR ADIM ATILMAZSA…'

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kendilerine "Ankara 15 Ekim’e kadar adım atmazsa ateşkesin bozulacağını söylediğini” aktaran Ok, neden az zaman kaldığını söylediğini anlatırken, "Çünkü liderimizin sağlığı kırılgan ve defalarca bağımsız bir sağlık komisyonun kendisini ziyaret etmesini talep etti” dedi ve bu konuda çok hassas olduklarını ekledi.

"SON GRUP 56 GÜN YÜRÜDÜ"

"Şimdiye kadar kaç savaşçı çekildi?” sorusunu yanıtlarken “Biz meseleye sayı olarak bakmıyoruz” diyen Ok, bir karar aldıklarını ve bu kararı yerine getirdiklerini belirterek “Son grup, birkaç gün önce 56 gün yürüdükten sonra Dersim’den geldi. Her tabur, bu dağlara varıncaya dek sürekli insansız hava araçlarınca izlendi" dedi.

"TÜM SAVAŞÇILAR KANDİL'DE"

Ok, Türkiye’den çekilen PKK’lilerin Suriye’ye geçtiği iddialarının anımsatılması üzerine de “Tüm savaşçılar Kandil Dağları’nda” dedi.

'KÜRTLERİN TOPRAKLARINDA KENDİ KENDİNİ YÖNETME HAKKI VAR'

Suriye’deki Kürtlerin “ne muhalefet ne de rejimin yanında yer aldığı”na dikkat çekilerek bu “üçüncü yolun gerçekçi olup olmadığı” yönündeki sorunun karşısında, “Biz bu üçüncü çizgiyi ütopik gibi değil, bir gerçek olarak görüyoruz. Bu mücadele çizgisinin de gözde görülür sonuçları var” yanıtını veren Ok, Kürtlerin topraklarında “kendi kendini yönetme hakkının olduğunu” söyledikten sonra şöyle devam etti:

“Son günlerde Ankara’nın desteklediği İslamcı gruplar ile yoğun çatışmalar oldu çünkü Türkiye, Suriye’de herhangi bir Kürt oluşumu istemiyor. Bizim halkımız, Aleviler, Ermeniler vesaire, topluluklar arasında kardeşlik ve El Nusra gibi gruplardan kurtulmak için yemin etmiş durumda. Türkiye, Suriyeli Kürtleri düşman bir komşu olarak görmemelidir.”

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2013, 09:10
YORUM EKLE