14 Kasım 2014 Cuma 15:23
'Kaçak bir gecekondu ne ise AK Saray da o'

Atatürk Orman Çiftliği’nde inşa edilen ve 1 milyar 370 milyon TL’ye mal olan bin odalı Cumhurbaşkanlığı Sarayı hakkında 33 dava açan Mimarlar Odası, iskan iznini de yargıya taşıyor.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, verilen ruhsatın (inşaat başlama izni) ve iskanın(yapının tamamlanması ile oturma izni) mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle 34’üncü davaya açmaya hazırlandıklarını açıkladı.

“Her şey çok açık, kaçak bir gecekondu ne ise, Atatürk Orman Çiftliği’nde yapılan Kaç-AK Saray aynıdır” diyen Candan, ruhsat ve iskanın plan kararlarına aykırı olarak düzenlendiğini savundu.

Diken'de yer alan habere göre 'Ak Saray' için tek ada parsele ruhsat verildiğini ancak iskanın iki ada parsel için alındığını, ruhsat hükümet birimleri binası diye verilirken iskanın ofis ve işyeri olarak alındığını belirten Candan, “Planı durdurulan bir yerde aynı süreci herhangi bir vatandaş yapsa ruhsat ve iskan izni veriyor mu belediye?” diye sordu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 'Ak Saray’ın hukuksuzluğunu başka bir hukuksuzlukla örtmeye çalıştığını ifade eden Candan, “İskan meselesi, Büyükşehir Belediyesi’nin minareye kılıf bulmasından başka bir şey değil” dedi. 

Son Güncelleme: 14.11.2014 15:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.