İsveçli YPG savaşçısından halkına ve tüm dünyaya mektup

YPG saflarına katılan ve savaşta yaralanan İsveçli YPG savaşçısı Jesper Soder, mektubunda 'birlik' çağrısı yaptı, 'Gelin hep birlikte IŞİD'e karşı, bu evrensel tehdide karşı savaşalım' dedi

İsveçli YPG savaşçısından halkına ve tüm dünyaya mektup

Yaklaşık 2 ay önce Rojava'ya giderek YPG saflarına katılan 24 yaşındaki İsveçli genç Jesper Soder, Rojava'da yaşadıklarını ve gördüklerini, IŞİD vahşetini daha önce de sosyal medya aracılığıyla dünya kamuoyuna duyurmak için çalışmalar yürütüyordu. İsveçli YPG savaşçısı son olarak da İsveç halkı ve dünya kamuoyuna yönelik bir mektup kaleme aldı.

Savaşta yaralanan YPG'li Soder, mektubunda, hayatını kurtaran YPG'li bir arkadaşına işaret ederek "Arkadaşlarımdan birisi kendisini benim önüme siper etti. O arkadaşım hayatını kaybetti ve ben kurtuldum. Ben bu halka sonuna kadar bağlıyım," dedi. Soder, yaptığı çağrıda ise, "Hepimizin 'Neden bir şey yapmadım?' diyeceğimiz günler gelecektir. Fakat bugün bir şeyler yapmak için hepinizin bir şansı var. Yaşanan katliamları kabul etmediğinizi gösterin. Bütün İsveçli yurttaşlara ve dünya üzerindeki tüm insanlara çağrım; 'Artık uyanma zamanıdır. Gelecek için savaşmalıyız ki, başkaları yaşayabilsin," dedi.

rojnews.net'te yer alan habere göre, Jesper Soder yazdığı mektupta şunları söyledi:

"Daha önceki çatışma ve savaşları bir kenara bırakın. Ve gelin hep birlikte IŞİD'e karşı, bu evrensel tehdide karşı savaşalım. Hep birlikte daha güçlüyüz. Nasıl bir geçmişe sahip olduğunuz, hangi dine inandığınız ya da derinizin ne renk olduğu önemli değil. IŞİD'e karşı mücadele yürüttüğünüz müddetçe hepiniz bizim bir parçamızsınız. Tüm dünya, çelişkilerini bir kenara koymalı ve daha güzel bir dünya kurmak için çalışmalıyız. Ülkemizi, evimizi, ailemizi, arkadaşlarımızı, yaşamlarımızı, sevgimizi tehdit eden bu düşmanı kökten ortadan kaldırabilmek için birlik olmalıyız.

Herkes bu mücadeleye destek vermelidir. Hepimiz IŞİD'in bu insanlık düşmanı uygulamalarını kabul etmediğimizi göstermeliyiz. Bu güç kendisini İslam taraftarı olarak göstermekte ve gerçek yüzlerini bu maske altında gizlemektedir. Fakat bunlar İslami değil, Müslüman değildir, bunlar sadece suçsuz sivillerin katilleridir.

Hepimizin 'Neden bir şey yapmadım?' diyeceğimiz günler gelecektir. Fakat bugün bir şeyler yapmak için hepinizin bir şansı var. Yaşanan katliamları kabul etmediğinizi gösterin. Bütün İsveçli yurttaşlara ve dünya üzerindeki tüm insanlara çağrım; 'Artık uyanma zamanıdır. Gelecek için savaşmalıyız ki, başkaları yaşayabilsin.

Dostluk ve sevgiyle

Jesper Soder"

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2015, 18:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
güldar can
güldar can - 3 yıl Önce

Biji jesper soder

selman
selman - 3 yıl Önce

Ii bayramlar jesper soder yazdigin kelimelerle soyledigin konusmayla cok guzel anlatiyosun umarim herkes bu yazdigin yaziyi ve yazdigin kelimeleri anlamistir deminde soyledigin gibi dedinki benim arkadasim benim icin kendini siper etti diye jesper soder hangi dilden vede hangi irkdan olursan ol sana katiliom guneydoguyu yani kobaneyi talan eden isid her haberlerde erdoganin dedigi konusma suydu konane dustu dusecek bende kobane dusmedi dusmeyecek gercekten acik ve net konusuyom erdogan kurt hukumetin kurulmasini istemiyor tam tersi kurtleri birbirine dusurmek aklinda bu plan vardi ve bunuda basaramadi biz kurt halki olarak birlik olmamiz lazim guclu olmamiz lazim bakin guneydogu yani kobanede onlarca insanimizi feda ettik ve bunlarin bize bi ders olmasi lazim bende bi kurt olarak kisa sunlari soylemek istiyorum biz bi kurt halki olarak bir olalim diyorum arkadaslar hepinize can ve gonulden ii bayramlar diyorum