İstanbul'da yine 'sarı toz' alarmı!

Bu defa da Macaristan Başkonsolosluğu’nda 'sarı toz' ihbarı....

İstanbul'da yine 'sarı toz' alarmı!

İstanbul'da yine 'sarı toz' alarmı vardı. İçinde şüpheli toz bulunan zarf gönderilen Başkonsolosluk sayısı 6'ya yükseldi.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, Macaristan Başkonsolosluğu’ndan da 'sarı toz' ihbarı alındığı ve toza bulaşan personel ve mekanın dekontaminasyonu için ilgili birimlerin olay yerine sevk edildiği belirtildi.

Açıklamada, "Macaristan Başkonsolosluğu'ndaki zarfın 24 Ekim Cuma günü diğer Başkonsolosluklara gönderilen zarflarla aynı anda gönderildiği değerlendirilmektedir" denildi.

İçinde sarı toz bulunan zarfın, personel olmadığı için hafta sonu konsoloslukta beklediği, bugün mesainin başlamasıyla birlikte açılan zartan dökülen şüpheli maddeyle bazı personelin temas ettiği belirtiliyor.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Bugün Macaristan Başkonsolosluğundan da aynı olayla ilgili bir ihbar alınmış ve toza bulaşan personel ve mekanın dekontaminasyonu için ilgili birimlerimiz olay mahalline sevk edilmişleridir. Bahse konu ihbarda, iki gündür Başkonsoloslukta personel bulunmadığı, bugün mesai başlangıcı ile birlikte gelen zarfları açtıkları anda bir zarfın içinden dökülen sarı tozla karşılaşıldığı beyan edilmiş olup bugünkü şüpheli zarfında 24 Ekim Cuma günü diğer Başkonsolosluklara gönderilen zarflarla aynı anda gönderildiği değerlendirilmektedir."

Cuma günü aralarında ABD , Almanya ve Fransa 'nın da bulunduğu 5 ülkenin İstanbul konsolosluklarına posta yoluyla gönderilen 'sarı toz' dolu zarflar büyük paniğe yol açmıştı. 14 kişi halen gözlem altında tutuluyor.  

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2014, 11:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
riza
riza - 3 yıl Önce

arkadas bu kadar zor muymus bu tozun ne oldugunu bulmak? nerede kimyagerler?!