İstanbul Valiliği: Yenikapı ve Maltepe dışında toplanmak yasak!

Toplantı ve gösteri yürüyüşü yasağı

İstanbul Valiliği: Yenikapı ve Maltepe dışında toplanmak yasak!

Gezi eylemlerinin yıldönümünde 25 bin polisle abluka altına alınan Taksim’de, 1 Mayıs başta olmak üzere tüm eylemleri ‘fiilen’ yasaklayan İstanbul Valiliği, kentte yalnızca Yenikapı ve Maltepe sahil alanlarında ‘toplantı ve gösteri’ yapılabileceğini açıkladı.

Belirlenen güzergahlara göre Yenikapı’daki mitinge katılanlar 900 metre, Maltepe’deki mitinge katılanlar da bin 100 metre yürüyebilecek.

Valilik’ten yapılan açıklamada, İstanbul ili sınırları içerisinde ilk toplanma alanı, yürüyüş güzergahı, toplantı alanı, dağılma güzergahları ile afiş ve pankart asılacak yerlerin, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 6. Maddesi ve ilgili yönetmelik gereği bugün tespit edildiği bildirildi. Buna göre, İstanbul’da, Avrupa Yakası’nda sadece Yenikapı Sahil Alanı, Anadolu Yakası’nda da Maltepe Sahil Alanı’nda miting yapılabilecek.

Valilik, miting öncesi toplanma yerleri ile yürüyüş güzergahları ve dağılma güzergahlarını da şöyle belirledi:

Yenikapı Sahil Alanı’nda yapılacak miting öncesi, toplanma alanı, yaklaşık 900 metre uzaklıktaki Kennedy Caddesi üzeri Samatya Işıklar’dan Yenikapı istikameti yönü ve park içi A5 giriş önü olarak tespit edildi. Yürüyüş güzergahı ise sahil Kennedy Caddesi olarak belirlendi. Yürüyüşün ardından Yenikapı Sahil Alanı’nda yapılacak mitinge katılanların dağılma güzergahları da, Kennedy Caddesi, Namık Kemal Caddesi, Gazi Mustafa Kemalpaşa Caddesi olarak açıklandı.

Anadolu Yakası’ndaki Maltepe Sahil Alanı’nda yapılacak mitinge katılanların toplanma yeri ise, miting alanına 1.100 metre uzaklıktaki Atatürk Caddesi üzeri Adalı Sokak’tan Bağdat Caddesi girişine kadar olan alan olarak belirlendi. Mitinge katılanlar, Atatürk Caddesi, Bağdat Caddesi, Mimar Sinan Caddesi ve Turgut Özal Bulvarı’nı takip ederek Maltepe Sahil Alanı’na ulaşacak. Dağılma güzergahları ise Turgut Özal Bulvarı ve Rıhtım Caddesi olarak duyuruldu.

Valilik açıklamasında, miting düzenleme kurulunun bildirimleri doğrultusunda, İstanbul Valiliği’nin ‘olur vereceği’ afiş ve pankartların, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinin ‘uygun göreceği yerlere’ asılacağı duyuruldu. 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2014, 03:04
YORUM EKLE