'IŞİD Mürşitpınar sınır kapısına saldırıyor'

Kobani için acil çağrı

'IŞİD Mürşitpınar sınır kapısına saldırıyor'

Adını İslam Devleti (İD) olarak değiştiren IŞİD'in Mürşitpınar sınır kapısına saldırmaya başladığı iddia edildi.

IŞİD'in Mürşitpınar sınır kapısını da ele geçirerek Kobani'yi tamamen çembere alarak katliam yapmaya hazırlandığı bildirildi. 

Kobani yetkilileri katliam tehlikesi altında olan siviller için acil insani yardım çağrısında bulundu.

ANHA'nın haberine göre, Kobani'de IŞİD militanlarıyla YPG arasında dün geceden beri süren çatışmaların bugün daha da şiddetlendiğini bildirdi.
Özellikle doğu cephesinde artan şiddetli çatışmaların güneye de sıçradığını, Batı cephesinde de yeni saldırı hazırlıkları olduğunu bildiren alandaki muhabirler, bugün sabah saatlerinden itibaren IŞİD'in Kobani Mürşitpınar sınır kapısına saldırmaya başladığı ifade edildi.

Sınır kapısına saldıranIŞİD militanlarının burayı da ele geçirerek kente insani yardımı tümden kesmeyi ve kenti dört bir taraftan kuşatmayı planladığı bildirildi.

Kanton Hükümeti yetkililerinin verdiği bilgilere göre, Kobani'nin dışa açılan tek kapısı da kapatılırsa kentteki binlerce sivil, büyük bir katliam tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

Kobani Kanton Yönetimi Sözcüsü Mahmud Beşar, Kobani halkının her koşul altında direnişini sürdüreceğini, ancak güvenlik nedeniyle köylerini boşaltarak kent merkezine yerleşen binlerce sivilin insani yardıma muhtaç olduğuna vurgu yaptı.

Ambargo ve kuşatma altında bulunan Kobani'deki sivillerin yaşamsal ihtiyaçlarının karşılamadığına dikkat çeken Beşar,  insani yardım çağrısında bulundu.

Beşar, "Binlerce yurttaş güvenlik nedeniyle her şeylerini bırakarak kent merkezine geldi. Kobanê de ambargo ve kuşatma altında olduğu için yaşamsal ihtiyaçlar karşılanamıyor. Bu nedenle sivil halka yiyecek, içecek, giyecek, ilaç, battaniye vb. yaşamsal gereksinimlere ihtiyacı bulunmaktadır" dedi.

Acil insani yardım çağrısında bulunan Beşar, "Kobanê halkı aç ve susuz da kalsa direnişini sürdürecektir. Ancak tüm Kürdistan halkı, dostları ve uluslararası insani kurum ve kuruluşların da sorumluluk duygusuyla hareket ederek, acil yardımda bulunması gerekiyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 14:23
YORUM EKLE