İşçilerin eylemi büyüyor: Ford Otosan ve Ototirim işçileri de direnişe katıldı

Kocaeli Ford Otosan ve Bursa Ototirim işçileri de direnişe katıldı

İşçilerin eylemi büyüyor: Ford Otosan ve Ototirim işçileri de direnişe katıldı

Kocaeli’deki Ford Otosan’da işçiler bugün iş bırakacağını açıklayınca üretime ara verilmesinden sonra bugün de Bursa’da Ototrim fabrikası da üretimi durdurup direnişe katıldı.

Everensel'de yer alan habere göre, üretime ara verilen Ford Otosan’da işçisinin taleplerinin başında, İzin döneminde işten atılmama garantisinin yazılı olarak verilmesi geliyor. Hep birlikte ortak karar almak için toplanan Ford Otosan işçileri "Ölmek var dönmek yok" sloganları atarak direniş kararlılığını gösterirken direnişe Ford Otosan’da çalışan engelli işçiler de katıldı

Dünkü eylemleri sonrası "Onlar Ford işçisi değil!" diyenlere işyeri kartlarını gösterip “Gelip görsünler bizi, biz Ford Otosan işçisiyiz” diyen işçeler “Biz işçiyiz işçi! Gelip bizimle oturacaksınız masaya, sendikayla değil. Seçtiğimiz temsilcilerimizle bizimle görüşeceksiniz” şeklinde tepki gösterdi. İşçiler Türk Metal Sendikası'nı Ford Otosan'dan silmekte kararlı olduklarını dile getirdi.

İŞÇİLER TALEPLERİNİ YİNELEDİ

Metal İşçilerinin Sesi adlı facebook hesabının haberine göre Ford Otosan işçileri 'Sarı sendika istemiyoruz' 'Türk Metal Sendikası'nı #Ford #Otosan'dan siliyoruz' sloganları eşliğinde

* İşten atmama garantisi verilsin
* Türk Metal’in tabelası sökülsün. İşyeri temsilciliğine işçilerin sözcüleri otursun
* Ücretler Bosch sözleşmesi çerçevesinde yenilensin şeklindeki taleplerini yineledi

İşçiler demokrasi dersi verircesine ortak karar alıyor sortak uyguluyor. İşçiler "İşten atılanlar alınacak, işten atma olmayacak, müdür buraya gelecek!.." diyor.


NE OLMUŞTU?

Renault’da işçiler 14 Mayıs’ta üç taleple üretimi durdurdu.
Ardından TOFAŞ ve yan sanayi ürünleri üreten Coşkunözü ve MAKO da üretimi durdurdu. Yaklaşık 14 bin işçi iş bırakmış durumda.
İşçilerin taleplerinden ilki Bosch fabrikasında imzalanan toplu iş sözleşmesi (TİS) baz alınarak ücret zammı yapılması, ikincisi hiçbir işçinin eylemler nedeniyle işten çıkarılmaması ve üçüncü olarak sendikadan istifaları yönetim tarafından kabul edilmesi.
İşçilerin değişmesini istedikleri TİS, Türk Metal Sendikası ile işveren sendikası Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında Aralık 2014’te imzalanmıştı ve 2014-2017 yıllarını kapsıyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2015, 10:10
YORUM EKLE