IKBY’deki 5 siyasi parti: Türk askerlerinin Başika'daki varlığı yasal değildir

IKBY parlamentosunda yer alan 5 siyasi parti Türkiye’nin Başika’daki askeri varlığına dair ortak açıklama yayımladı

IKBY’deki 5 siyasi parti: Türk askerlerinin Başika'daki varlığı yasal değildir

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosunda yer alan 5 siyasi parti, Türkiye'nin Irak'taki askeri varlığına ilişkin ortak bir yazılı açıklama yayımladı.

Irak ve Türkiye arasındaki Başika gerginliğine ilişkin açıklamada, “Türk askerlerinin bir kısmı sınır geçip, Kürdistan toprakları içerisinde konuşlanmış durumda. Söz konusu güçlerin varlığı yasal değildir” ifadeleri kullanıldı.

‘TOPRAK EGEMENLİĞİMİZ AYAKLAR ALTINA ALINDI’

Türk askerlerinin bölgedeki varlığının, IKBY parlamentosunun kararlarını ve toprak egemenliğini ‘ayaklar altına aldığı’ ifade edilen açıklamada, “Türk güçlerinin en kısa zamanda Türkiye'ye dönmesini talep ediyoruz” denildi.

Söz konusu açıklamanın, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Goran (Değişim) Hareketi, İslami Toplum Partisi (Komela), İslami Hareket (Bizotnewe) ve Kürdistan Kominüst Partisi tarafından yapıldığı kaydedildi.

KDP VE İHVAN’A YAKIN KÜRDİSTAN İSLAMİ BİRLİK AÇIKLAMAYA DESTEK VERMEDİ

IKBY Parlamentosunda 38 milletvekiline sahip Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile 10 milletvekiline sahip Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na yakınlığıyla bilinen Kürdistan İslami Birlik Partisi'nin (Yekgirtu) açıklamaya destek vermediği aktarıldı.

IKBY Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, önceki gün yaptığı yazılı açıklamada Türk askerlerinin, Musul polisi ve gönüllü güçlere eğitim verdiği Başika ve Duberdan kamplarının Irak merkezi hükümeti ve Savunma Bakanlığının bilgisi ve rızası dahilinde kurulduğunu belirtmişti.

(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2016, 14:02
YORUM EKLE