19 Kasım 2016 Cumartesi 18:34
İHD: Çocuklar günlerce pislik içinde gözaltında tutuluyor

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu, Adana’da günlerdir gözaltında tutulan çocukların hak ihlallerine uğradığını açıkladı.

İHD, yetkilileri AİHS, Çocuk Hakları Sözleşmesi ve çocuk haklarını koruyan yasalara uymaya çağırdı.

Şube binasında gerçekleşen basın toplantısında konuşan Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Ayfer Güneşer, 5 Kasım tarihinde Adana’nın çeşitli mahallelerindeki protesto gösterilerinde 14 ila 17 yaş arasında olan 20'nin üzerinde çocuğun gözaltına alındığını ifade etti.
 
Çocukların 15 gündür uygun olmayan nezarethane koşullarında pislik içinde doktor muayenelerinin yapılmadan bekletildiğini söyleyen Güneşer, çocukların savcılığa sevk edilmediğini dile getirdi.
 
ÇOCUKLARIN İŞLEMLERİ DERHAL TAMAMLANMALI
 
Çocukların yakalanması halinde kolluk tarafından değil savcılık tarafından ifadelerinin alındıktan sonra işlemlerinin tamamlanması gerektiğini ifade eden Güneşer, “Ancak geçen uzun süre zarfında gözaltında herhangi bir işlem yapılmaksızın ve hatta günlük olarak doktor muayenesinden geçirilmesi gerektiği halde yapılmadan bekletildiğini öğrendiğimiz bu çocukların kötü muamele gördüklerine dair şüphe ve kaygılarımız büyümektedir” dedi. 
 
Çocukların yetkili savcılıklarca işlemlerinin derhal tamamlanmasını isteyen Güneşer,  “Yetkilileri sözleşmeye ve çocuk haklarını koruyan yasalara uymaya bir kez daha çağırıyoruz" şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 20.11.2016 09:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.