Hürriyet gazetesi New York temsilcisi Razi Canikligil serbest bırakıldı

Paris’ten İstanbul’a gelen Canikligil, pasaport kontrolü sırasında gözaltına alınmıştı

Hürriyet gazetesi New York temsilcisi Razi Canikligil serbest bırakıldı

Hürriyet Gazetesi New York Temsilcisi Razi Canikligil, sosyal medya paylaşımları nedeniyle Atatürk Havaalanı'nda dün akşam saatlerinde gözaltına alındı.

Razi Canikligil savcılık tarafından ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

BirGün’ün haberine göre, dün saat 20.40’ta ailesiyle birlikte tatil için Paris’ten İstanbul’a gelen Canikligil, pasaport kontrolü sırasında gözaltına alınmıştı.

Canikligil, önce Atatürk Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü’ne ardından sağlık kontrolü için Bakırköy Devlet Hastanesi’ne götürülmüştü.

Canikligil’in gözaltına alınmasını değerlendiren Doğan Holding Baş Hukuk Müşaviri Erem Turgut Yücel şunları söylemişti: “Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi, 2015’te TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Canikligil’in sosyal medyadaki paylaşımlarını şikayet etmesi üzerine, muhabirimizin ifadesinin alınması için yakalama kararı vermişti. Ancak savcılık yaptığı inceleme sonrasında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Tahminimiz, buna rağmen yakalama kararı, teknik bir hatadan dolayı sistemden kalkmamış. Canikligil geçtiğimiz yıl da Türkiye’ye geldi, ancak gözaltına alınmadı. Havalimanı polisi, dün akşam sistemden düşmeyen yakalama kararını görerek, Canikligil’i gözaltına aldı.

Avukat arkadaşlarımız hem İstanbul hem Ankara’da adliyelere gittiler ancak savcılara ulaşamadılar. Mecburen sabahı beklemek zorundayız. Sabah hata ortaya çıkacaktır. Sistemdeki hata düzeltildikten sonra Razi Canikligil’in serbest kalmasını bekliyoruz.”

UNCA KINAMA MESAJI YAYINLADI

Bu arada, New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler Gazeteciler Derneği (UNCA) açıklama yaparak gözaltıyı kınadı.

“Türk medyası Hürriyet’ten üyemiz ve arkadaşımız, bugün İstanbul’da Türk polisi tarafından Türk yetkililer hakkındaki yazıları ve tweet’leri nedeniyle gözaltına alınmıştır. UNCA, bunu basın özgürlüğünün kaygı verici bir ihlali olarak görmektedir.” denilen açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un sözcüsünün konuyla ilgili olarak bilgilendirildiği de kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2016, 12:16
YORUM EKLE