15 Ocak 2011 Cumartesi 12:25
Hizbullah’tan ateşkes çağrısı

Askeri ve siyasi liderleri cezaevinden şartlı salıverilen ve ortadan kaybolan Hizbullah’tan PKK’ye ateşkes çağrısı geldi.

ANF’nin haberine göre Hizbullah Basın Bürosu tarafından dün gece yapılan yazılı açıklamada, “Ateşkes, çatışmasızlık ve bazı konularda anlaşma dâhil birçok alternatife açığız” denildi.

1990’lı yıllarda devlet ve Jitem desteğiyle yüzlerce Kürt sivilin ölümünden sorumlu olduğu iddia edilen Hizbullah yaptığı açıklamada, geçmişte yaşanan çatışmalardan iki tarafın zarar gördüğünü belirtti.

PKK İLE ÇATIŞMALARI DURDURDUK DEVLET OPERASYON YAPTI

‘Haksız bir şekilde fiili saldırıya uğramadıkları müddetçe, silaha başvurma veya güç kullanma gibi bir niyet, plan ve programlarının olmadığı’ mesajını veren örgüt, PKK ile çatışmaları durdurdukları için 17 Ocak 2000 günü devlet tarafından kendilerine operasyon yapıldığını öne sürdü.

17 Ocak 2000 günü Beykoz’da üst düzey yöneticilerine yönelik yapılan operasyonunun ise PKK ile çatışmaları durdurdukları için yapıldığını öne süren Hizbullah, “Bu tarihten itibaren bilerek ve kendi irademizle silahları bir kenara bıraktık” dedi.

PKK ile yaşadıkları bütün sorunlara rağmen aralarında resmi bir ateşkes, çatışmasızlık veya anlaşmanın söz konusu olmadığını bildiren örgüt “Sadece zımni ve fiili bir ateşkes veya çatışmasızlık durumu söz konusudur” ifadelerini kullandı.

“Bıçak kemiğe dayanmadıkça sizinle fiili çatışmadan kaçınacağız” diyen Örgüt açıklamasında şöyle dedi: ‘’Ateşkes, çatışmasızlık ve gerekirse halkımızın çıkarına olacak bazı konularda anlaşma dâhil birçok alternatife açığız. Ancak her ne olacaksa yetkili kişi ve organlar tarafından yapılmalı ve bunun resmi bir statüye kavuşması gerekir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
arif 2011-01-15 14:33:48

artık silahı, çatışmayı bırakmak lazım.iyi yapmışlar...