HDP'den Gazi açıklaması: Halk Cephesi şiddeti körükleyen tavrından vazgeçmeli

'Öksüz'ün ölümü provokatör işi'

HDP'den Gazi açıklaması: Halk Cephesi şiddeti körükleyen tavrından vazgeçmeli

Gazi Mahallesinde dün gece 16 yaşındaki İbrahim Öksüz’ün ölümüyle sonuçlanan çatışmalara ilişkin bir açıklama yayınlayan HDP, olayların provokatör bir namludan çıkan mermiyle kaygı verici bir noktaya geldiğini duyurdu.

HDP İstanbul İl Başkanlığı tarafından yayınlanan açıklamada birkaç gün önce Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı desteklemek amacıyla Özgür Demokratik Alevi Derneği tarafından açılan standa Halk Cephesinin saldırısı üzerine başlayan gerginliğin dün akşam 16 yaşındaki İbrahim Öksüz’ün provokatör bir namludan çıkan mermiyle ölümüyle çok kaygı verici bir noktaya geldiği kaydedildi.

HDP’nin gerginliği sona erdirmek için azami derecede çaba sarf ettiğinin dile getirildiği açıklamada “Yapılan görüşmelerde gerilimin ortadan kalktığı ve sorunun çözüldüğünü düşünmüştük. Ancak görülüyor ki, tam da cumhurbaşkanı adayımız Selahattin Demirtaş’ın gecekondu yoksulları ve Alevilerle güçlü bağlar kurduğu bir süreçte bir takım devrimci kılıklı karanlık güçlerin devreye soktuğu proje başarıya ulaştı ve bir genci aramızdan aldı. Bu kanlı provokasyonun fikir babaları ve uygulayıcıları yaptıkları ile ne kadar övünseler azdır!” denildi.

HDP açıklamasında Halk Cephesine şu çağrıda bulunuldu: “HDP olarak; kendisine devrimci diyen ancak birkaç gündür kışkırtıcı tavırlarını ısrarla sürdüren, en demokratik hakkımız olan seçim çalışmalarımızı engellemeye çalışan, stantlarımıza saldıran, partimiz ve kitlemiz hakkında akla hayale sığmayacak kara propagandalar yapmakta beis görmeyen Halk Cephesi’ni bu çatışmayı ve şiddeti körükleyen tavrından bir an evvel vazgeçmeye çağırıyoruz.”

Açıklamada yaşanan olaylar sırasında hayatını kaybeden İbrahim Öksüz’e rahmet, acılı ailesine baş sağlığı dilenirken “Bu cinayetin bütün çıplaklığı ile açığa çıkarılması ve sorumlularının cezalandırılması için bütün hukuki yolların açılmasını talep ediyoruz” denildi.

Açıklamada son olarak şunlar belirtildi: “Barış demokrasi ve özgürlük yürüyüşümüz, hangi karanlık tezgâhla, kimler tarafından engellenmeye çalışırsa çalışılsın, mutlaka başarıya ulaşacak ve bu topraklarda özgürlük dolu kardeşçe bir yaşam mutlaka tesis edilecektir.” (ANF)

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2014, 17:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
BaranGöçmen
BaranGöçmen - 4 yıl Önce

...bu halk cepsesi de neyin nesi? herhalde gizli devlet destekli karanlik teskilat! biz bu oyunu daha evvel de gördük.