31 Ağustos 2015 Pazartesi 18:50
HDP’den 1 Eylül çağrısı: Gün 'akan kan dursun, silahlar sussun' deme günüdür

HDP Merkez Yürütme Kurulu, "sorunların siyasi, çözüm yollarının da demokratik siyaset alanında yaratılması" çağrısında bulundu.

HDP Merkez Yürütme Kurulundan yapılan açıklamada, 1 Eylül DünyaBarış Günü'ne şiddet ve yoğun çatışma ortamı içinde girildiği ifade edildi.

Hem Türkiye 'de hem de Ortadoğu 'nun diğer ülkelerinde Irak, Suriye ve Filistin'de çocuk, kadın, genç, yaşlı demeden insanların öldürüldüğüne işaret edilen açıklamada, halkların barışa, kardeşliğe, kucaklaşmaya her günkünden daha fazla ihtiyaç duyduğu aktarıldı.

Açıklamada, insanların "güçlü merkez ve tek adam" yönetimi değil, daha fazla özgürlük, adalet, eşitlik, güçlü parlamento, yerel demokrasi ve yerinden yönetim istediği ifade edildi.

"1 Eylül birilerinin kanlı ve kirli siyasi hesapları uğruna her gün insanların öldürüldüğü bir coğrafyada 'akan kan dursun, silahlar sussun' deme günüdür" ifadesinin yer aldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, sorunlarımız siyasidir, çözüm yolları da demokratik siyaset alanında yaratılmalıdır. Türkiye'de karşılıklı çatışmasızlığın yaşandığı ve tahkim edildiği, ellerin tetiklerden çekildiği, görüşmeler ve müzakereler yoluyla sorunlarımızı konuşup çözeceğimiz günlere derhal geri dönmek mümkündür. Çözüm ve barış yolunda somut sonuçlara ulaşılabilmesi için her türlü yasal ve fiili düzenlemenin yapılması, halklarımızın demokratik, haklı ve meşru taleplerinin karşılanması için adım atılmalıdır. Katliamlar ve saldırılar karşısında Türkiye demokrasi ve barış güçlerinin el ele vermesi ve insanlık dramının yaşanmasına son vermek için ortak mücadele etmesi, susmaması ve gerçekleri konuşması mümkündür.”

Son Güncelleme: 31.08.2015 18:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
vatandaş2 2015-09-01 08:36:27

küçükken sana cok masallar anlatmıslar çok etkısınde kalmıssın vah canım vah

Misafir Avatar
BU HABERDE YALAN DİMİ. KATİLLERRRR 2015-09-01 08:59:25 @vatandaş2

Diyarbakır’da yol kesen PKK’lılardan hain saldırı: 1 doktor hayatını kaybetti

Beğenmedim! (0)