18 Mart 2016 Cuma 12:11
HDP İstanbul: Newroz yasaklanamaz; 20 Mart’ta Bakırköy’e...
HDP İstanbul İl Örgütü, 20 Mart'ta Bakırköy Halk Pazarı'nda yapılacak Newroz kutlamasının yasaklanmasına karşı yaptığı açıklamada, Newroz'un yasaklanamayacağını belirterek "Her yer direniş her yer Newroz" sloganıyla tüm halkları Bakırköy Halk Pazarı'ndaki kutlamaya çağırdı.

İstanbul Valiliği'nin Newroz kutlamalarına yönelik yasak kararının hukuki ve meşru olmadığının belirtildiği açıklamada, "Meşru ve haklı olan, Newroz'un binlerce yıldır olduğu gibi kutlanmasıdır" denildi.

Yapılan açıklamada, "Newroz'un yasaklanması tarihin farklı dönemlerinde farklı despotlar tarafından denenmiş ama başarılamamıştır. En baskıcı, en zalim yönetimler döneminde bile halklar Newroz'a sahip çıkmış ve kutlamıştır. Bugün AKP-Saray iktidarında Newroz kutlamalarının engellenmek istenmesi baskı, yıldırma ve savaş politikalarının tırmandırılmaya çalışılması demektir" ifadelerine yer verildi.

Newroz kutlamasının planlanan ve ilan edilen alanda yapılacağının vurgulandığı açıklamada, "Halklarımız kendi gelenekleri, usulleri ve renkleriyle Newroz için sokaklarda, meydanlarda olacak ve Newroz ateşlerini eşitlik ve özgürlük için yakacaklardır" denildi.

Açıklamada, Valilik ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Newroz kutlamasını engellemeye yönelik tutumundan vazgeçmeye, Newroz'un barış ve güvenlik içinde kutlanmasını sağlamaya ve sağduyuya çağırıldı.

Açıklamada, "Tüm halkımızı 20 Mart'ta Bakırköy Pazar Meydanı yapılacak Newroz kutlamalarımıza katılmaya çağırıyoruz" denildi.

(Kaynak: DİHA)

Son Güncelleme: 18.03.2016 12:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
hilmi 2016-03-18 15:07:17

newroz en büyük bayram engellemeyin