27 Nisan 2013 Cumartesi 03:26
Fazıl Say yeniden yargılanacak

Sosyal medya yoluyla ‘dini değerleri aşağılamak’tan 10 ay hapis cezasına çarptırılması tartışma yaratan dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın karara itirazı kabul edildi. Say, yeniden hâkim önüne çıkacak.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da Ömer Hayyam’a ait olduğu öne sürülen rubainin de arasında yer aldığı takipçilerinden gelen bazı tweet’leri paylaşarak “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak” iddiasıyla 10 ay hapis cezasına çarptırılan ve hükmün açıklanması geri bırakılan piyanist Fazıl Say’ın karara itirazı mahkemece kabul edildi. 

İstanbul 29’uncu Asliye Ceza Mahkemesi Yargıcı Yaşar Yetiş, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının, kaldırılmasına hükmetti.

Yetiş, dosyanın yargılamanın yapıldığı İstanbul 19’uncu Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderilerek, yeniden yargılama yapılmasına ve mahkûmiyet hükmü verilmesi halinde hükmün açıklanmasını geri bırakılmasını isteyip istemediği hususları açıkça sorulup sonucuna göre hukuki durumunu değerlendirmesi gerektiğine karar verdi.

‘HÂKİM TARAF OLUR’

Üç sayfalık kararında ilginç yorumlara da yer veren Yargıç Yetiş, “İslam dinine mensup bir kişinin, İslam dinine yönelik bir söz nedeniyle suçtan zarar gördüğünü ve davaya katılma hakkının bulunduğunun kabulü halinde açıkça yargılama yapacak hâkimin İslam dinine mensup olması halinde davanın tarafı olacağı ve dolayısıyla yargılamaya bakamayacağı gibi bir sonuç doğacaktır. Sadece İslam dinine mensup diye milyarlarca kişinin davaya katılma haklarının bulunduğu gibi çözümsüz bir yargılamaya gidileceği, ayrıca katılmak isteyen kişilerin gerçekten bu dine mensup olup olmadıklarının araştırılması gibi sorunlar göz önüne alındığında bu kişi ve diğerleri yönünden katılma taleplerinin reddi gerekirken kabul edilmiş olmasının sonuç doğurması mümkün görülememiştir” dedi.  (Hürriyet)

Son Güncelleme: 28.04.2013 14:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.