Ermenek'te 2 işçinin cenazesine ulaşıldı

Bakan Yıldız açıkladı…

Ermenek'te 2 işçinin cenazesine ulaşıldı

Ermenek'te 2 işçinin cansız bedenine ulaşıldı. İşçilerin cesetleri çamurun içinde bulundu ve cesetlerin çıkarılmasına başlanıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ermenek'te meydana gelen maden faciasının ardından iki işçinin cenazesine ulaşıldığını söyledi.

Hürriyet’teki habere göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, saat 22.20 sıralarında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Maden ocağında iki kardeşmizin çıkartılması ile ilgili gayret var. Bir müddet sonra onları çıkartacağız. Bundan sonra bir süreç var. AFAD ekibimizin bir çalışması olacak. Buradan ambulanslarla Ermenek Devlet Hastanesi’ne kaldırıldıktan sonra savcılığın uygun görmesi halinde aileleriyle birlikte DNA testine tabi tutulacaklar. Bundan sonra prosedürleri de yine aynı şekilde yürütülecek. 18 işçinin ailelerinden tespit edilen Bassavcılığın uygun görmesi halinde 24 yakını üzerinde DNA testi yapılacak tabi bizim arama ve kurtarma faaaliyetleri devam ediyor. Arama kurtarma çalışmaları 24 saat devam edeceğiz. Şu an bulunduğumuz yerde bazı problemlerimiz var, bazı yerlerde çökmeler var. Desandere geldiğimiz 306 metrelik yürüme yolunda da yine bazı sıkıntılarımız olacak yine onları da aynı şekilde gidermek için devam ediyoruz."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, metan gazı seviyesinde bir kısım yükselme olduğuna dikkati çekerek, "Emniyet açısından yalnızca nefeslikte bulunan arkadaşlarımız bir süreliğini dışarı çıkartık. Oksijen gazı maskeli arkadaşlarımız çalışmalara devam edecek. Nefeslikte başyuraki dediğimiz bir bölümde yemek yediklerini söyledikleri bir bölgeye yakın bir yerde 35 metrelik bir girdi. Onun sonuna kadar gittik. Tabii kömür çökmeleri olduğu için çok zor şartlarda ulaşıldı. İki işçi kardeşlerimizi aldıktan sonra o zemin temizlenecek. Çalışmalarımız devam edecek" diye konuştu.


Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2014, 22:29
YORUM EKLE