09 Ekim 2014 Perşembe 09:56
'Erdoğan'ın tehlikeli oyunu'

New York Times gazetesi, ‘Erdoğan’ın tehlikeli oyunu‘ başlıklı bir başyazı yayımlayarak AKP hükümetine sert eleştiriler getirdi.

Gazete, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘bir lider gibi davranmadığını’ ve politikasının ‘bir NATO müttefikine yakışmadığını‘ yazdı.

New York Times'ın başyazısı şöyle:

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bir zamanlar Müslüman dünyaya liderlik etmeye can atıyordu. Şu anda bölgesel bir kriz yaşanırken, liderlikten başka her şeyi yapıyor. İslamcı aşırılıkçılar iki kilometre ötedeki Suriye’de Kobani kentini ve Kürt nüfusunu kuşatırken, Türk askerleri ve tankları sınırdaki tel örgülerin hemen arkasında hiçbir şey yapmıyor.

SİYASİ HESAPLARI VAR

Erdoğan güçlerini kenarda tutarak ve Kürt savaşçıların Türkiye üzerinden Suriye’ye geçmesine izin vermek gibi diğer yöntemlerle yardım etmeyi reddederek, sadece Kürtleri zayıflatmayı hedeflemiyor. Aynı zamanda, ABD’yi kendisinin nefret ettiği Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın devrilmesine yardımcı olmaya zorlayarak, Başkan Barack Obama’nın da iradesini sınıyor.

KOALİSYONUN DA KAFASI KARIŞIK

Yaşananlar aynı zamanda, Obama’nın IŞİD’i zayıflatıp yenilgiye uğratma amaçlı, ayrıntıları süreç sırasında belirlenen stratejisindeki kafa karışıklığının ve iç gerilimlerin de kanıtı. Kobani’deki Kürt savaşçılar haftalardır IŞİD’i püskürtmeye çalışıyor. Amerikalılar yardım etmek için hava saldırılarını yoğunlaştırarak IŞİD militanlarının geriletilmesini sağladı ancak çatışmalar ve patlamalar devam ediyor.

KARADAN ASKER GEREKTİĞİNDE HERKES HEMFİKİR

Fakat tüm taraflar, yani Amerikalılar, Erdoğan ve Kürtler, hava saldırılarının somut sonuç sağlaması için karadan asker gönderilmesi gerektiğinde hemfikir. Erdoğan, ABD’nin Esad’ı devirmeye çalışan muhaliflere daha fazla destej vermemesi, Suriye Hava Kuvvetleri’ni caydıracak bir uçuşa yasak bölge kurmaması ve binlerce Suriyeli sığınmacı için Türkiye sınırında bir tampon bölge kurulmadıkça, asker göndermeye yanaşmıyor.

OBAMA'NIN HEDEFİ ESAD DEĞİL

Esad’ın iç savaştaki zulmünü kimse inkar edemez fakat Obama haklı olarak bu savaşa müdahil olmaya karşı koydu ve Suriye liderinin peşine düşmek yerine IŞİD’i zayıflatmaya odaklanılması gerektiğinde ısrar etti. Obama’nın IŞİD’i Suriye’de de havadan vurma kararındaki en büyük risk, ABD’nin böyle bir karar almasa girmeyeceği bir savaşa çekilmesi ihtimaliydi.

NATO MÜTTEFİKİNE YAKIŞMIYOR

Erdoğan’ın davranışlarının bir NATO müttefikine yakıştığı söylenemez. Esad’ı devirmeye o kadar istekliydi ki, sınırlarından savaşçı, silah ve para geçişine izin vererek IŞİD ve diğer militanların ortaya çıkmasına olanak tanıdı. Erdoğan Kobani’yi savunmayı ve IŞİD’le mücadeleye ciddi biçimde katılmayı reddederse, vahşi bir terör örgütünün güçlenmesinin ve sınırında zehirli, uzun vadeli istikrarsızlık oluşmasının önünün açacak.

KÜRTLERİN ÖFKESİ ARTAR

Erdoğan ülke içindeki itibarını da zedeledi. Suriyeli Kürtlere yardımda tereddüt etmesi, Türkiye’nin Kürt azınlığını küplere bindirdi. Erdoğan Kobani’yi korumanın, Irak’taki akrabaları gibi otonomi talep eden ve birçok sınır bölgesinde fiili kontrole sahip olan Suriyeli Kürtler güçlendireceğini düşünüyor. Fakat Kobani düşerse, Kürtlerin öfkesinin artacağına şüphe yok.

NİYE DAHA ÖNCEDEN ÇÖZÜLMEDİ?

Amerikalılar Erdoğan’la anlaşmazlıkları aşmak için son günlerde yoğun çaba harcıyor. Fakat bu büyük farklar, ABD’nin oluşturduğu yaklaşık 50 ülkelik koalisyonu derinden tehdit ediyor. Böylesine derin bir anlaşmazlığın Obama Suriye’de harekete geçmeden önce niçin çözülmediğini merak ediyoruz. 

Son Güncelleme: 09.10.2014 10:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Cem 2014-10-09 13:08:29

Ey vatan haini yazan zihinsel özürlü sahis senin Ťürk oldugu'nuda sanmiyorum.Kurtulus Savasinda deden tekbasina'mi savasti Asil hain senin gibi insanlar Surideki insanlarin Isid Terroristleri tarafindan katledilmesini seyretmek Tc bunu desteklemesi.

Avatar
Ypg 2014-10-09 10:16:59

Eyy tayyip tarihin en buyuk hatasini yapiyon kurdlere ihanet ettin sorulacak senden bunun hesabi

Avatar
Türk 2014-10-09 10:35:32

Eyy vatan haini insan YPg isimli angut bu güne kadar siz kürtler türkiye ye ihanet etmedinizmi Türkiyeyi yakan yıkan türkiyeye mermi sıkan kürt ve Kürt adı altında ki ermeniler diğer etnik kökenli insanlar değilmi ki Türkiye den yardım istiyonüz başınız sıkışınca lan

Avatar
halk 2014-10-09 10:55:47

Uyaninda dünyada bakin bir savasin iiçine çekilmek isteniyor Türkiye madem Amerika savaşa merakli kendisi gitsin isimdi bombaliyomus ben hic isidden Amerika bombasiyla ölen toplu isid ölüleri görmedim gözünüzü acin.