Erdoğan'ın 'Hitler Almanya’sında başkanlık var' sözünü dünya basını nasıl gördü?

Independent: Zaten Türkiye'de 'de facto' bir başkanlık sistemi var

Erdoğan'ın 'Hitler Almanya’sında başkanlık var' sözünü dünya basını nasıl gördü?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üniter sistemli başkanlığın dünyada birçok örneği olduğunu aktarırken sarfettiği “Üniter sistemli başkanlık baktığımızda var. Hitler Almanyasına baktığımızda da bunu görürsünüz. Başka ülkelerde de görürsünüz” sözlerini dış basın da görmezden gelemedi.


Erdoğan’ın ‘Hitler Almanyası’nı anması, Guardian ve Independent, New York Times, Business Insider, El Arabiya gibi birçok basın kuruluşunun internet sitesinde yer aldı.

Haberi, “Erdoğan Hitler Almanyası’nı etkili yönetim örneği olarak bahsetti” diye veren Guardian, Erdoğan’ın bu sözlerinin iktidarı tek elde toplayacağı yönündeki eleştirilerin artmasına neden olacağını kaydetti.

Erdoğan’ın sembolik bir cumhurbaşkanlığından asıl yöneticiliğe gelmeyi istediğini savunan Guardian, bu durumun da muhalefette bütün gücü elinde tutarak otoriter bir sistem getireceği korkusunu doğurduğunu yazdı.

Independent ise, haberinde Erdoğan’ın daha önce de Türkiye’de ‘de facto’ bir başkanlık sisteminin olduğuna dair ifadelerini hatırlattı. Diğer gazeteler ise, Reuters ajansının geçtiği haberi yayınladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan gezisi dönüşünde havaalanında yaptığı basın toplantısında, “Üniter sistemli başkanlık baktığımızda var. Hitler Almanyası’na baktığımızda da bunu görürsünüz. Başka ülkelerde de görürsünüz. Yeter ki bütün mesele başkanlık sisteminin uygulamasında halkı rahatsız eden bir yap olmasın” diye konuşmuştu.
Başkanlık sistemi uygulamasının parlementer demokrasiye göre daha başarılı olduğunu savunan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etmişti: “Şu anda da ‘Başkanlık sistemleri de A’dan Z’ye pirüpaktır’ diyemeyiz ama diğerlerine kıyasla baktığımız zaman parlamenter demokrasiye göre daha başarılı olduklarını görüyoruz. Gelişmiş ülkelerin kahir ekseriyetinde başkanlık sistemini olduğunu görüyoruz. ABD’deki sistem partili başkanlık sistemidir. Başkan partisinden ne yapmıyor, kopmuyor, arkasında yine ne var, partisi var. Bunu görüyorsunuz. Şu anda bizdeki yapı öyle mi, değil.”
Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2016, 17:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman
Osman - 2 yıl Önce

Aslında sayin Erdogan sistem falan istemiyor sadece BAŞKAN olmak istiyor vebaskanliklada kuvveyler ayrılığı baypas ederek tek kuvvet tek güç olmak isyiyor zira cumhurbaşkanlığından daha baska bir makam yok bu bakımdan başkanlık diye birmakam icat etmek istiyor. Hanibirzamanlar Erdogana sen muhtar bile olamazsin demisler ya oda bu piskoloni ile yeni yeni makamlar icad edip omakamlara gecmek istiyor hayirli olsun.....