22 Nisan 2016 Cuma 08:52
Ensar'dan 'Gezi' çıkar korkusu
İçişleri Bakanlığı, Karaman’daki Ensar Vakfı ve KAİMDER’e ait kayıt dışı yurtlarda 10 erkek çocuğun istismara uğramasıyla kamuoyunun gündeminde geniş yer tutan olayla ilgili ‘alarm’ durumuna geçmiş.

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre; Emniyet Genel Müdürlüğü, il emniyet müdürlüklerine “gizli ibareli” bir yazı göndererek, Karaman’da yaşananların  ‘marjinal gruplar’ tarafından sosyal medya üzerinden istismar edilerek halkın Gezi Parkı eylemlerine benzer provakatif eylemler yapılacağı istihbaratı alındığı belirtilerek uyarı bulundu. Gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasını isteyen Emniyet Genel Müdürlüğü, olası gelişmelerin haber verilmesi istiyor.

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz adına Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necmettin Emre imzasıyla 81 ilin emniyet müdürlüğüne gönderilen resmi yazıda sosyal medyada başlatılan ‘StopChildRapelnTurkey’ etiketinin en çok konuşulanlar listesine girdiğine dikkat çekilerek, marjinal grupların olayı suistimal edeceği ileri sürülüyor.

‘GEZİ EYLEMLERİNE’ BENZER 

Gezi Parkı eylemi benzeri bir durumun yaşanabileceği belirtilen yazıda, şu ifadelere yer verildi:

“Karaman ilinde bir şahsın küçük yaştaki çocuklara karşı cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanması ile ilgili 21 Mart 2016 günü akşam saatlerinde ‘StopChildRapelnTurkey’ etiketi altında 181.067 kişi tarafından toplam 548.040 tweet atıldığı, 391.920 kere retweet yapıldığı ve konunun en çok konuşulanlar listesine girdiği tespit edildi. Bahse konu olan olayın marjinal gruplar tarafından sosyal medya üzerinden istismar edilerek halkın katılımın sağlanmasıyla ‘Gezi Eylemlerine’ benzer provokatif eylemler gerçekleştirilmeye çalışılacağı şeklinde istihbari bilgiler edinilmiştir. Konunun hassasiyetle takip edilerek gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasını ve gelişmelerden bilgi verilmesini rica ederim.”

(Kaynak: Cumhuriyet)

Son Güncelleme: 22.04.2016 08:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.