02 Ağustos 2013 Cuma 16:42
Duran adam: Şah mat diyen biz olabiliriz!

Duran adam’ olarak sadece Türkiye’nin değil dünyanın da gündemine oturan koreograf Erdem Gündüz, AFP’ye konuştu. Türkiye’deki protestoların eylül ayında yeniden hızlanacağını öngören Gündüz, buna gerekçe olarak da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını gösterdi.

Gündüz, “Erdoğan her konuştuğunda protestoların arttığını belirterek, “Bu bir satranç oyunu gibi. Bir oyunu kazanabilirler ama ikinci oyunu biz kazanacağız. En iyi hamleleri yapıp ‘şah mat’ diyen biz olabiliriz” dedi.

Gündüz, 17 Haziran’da Taksim Meydanı’nda yüzü Atatürk Kültür Merkezi’ne dönük bir şekilde durarak başlattığı eylemine gerekçe olarak ise üç noktayı işaret etti: Hükümetin kadınları üç çocuk yapmaya teşvik etmesi, ertesi gün hapı kullanımına kısıtlamalar getirilmesi ve alkol satışı konusunda birtakım yasaklamalara gidilmesi.

Hükümetin bu politikalarının bireysel özgürlüklere bir saldırı olduğunu savunan Gündüz, “Hiçbir lider, vatandaşların özel hayatına burnunu sokma gücüne sahip değildir” diye konuştu.

Gündüz, eylemini gerçekleştirmek için özellikle Taksim Meydanı’nı seçmesinin nedenini ise “Bir Türk haber ajansının meydanda binası olduğunu biliyordum. Bu yüzden eyleminin gazetecilerin ‘Taksim’de hiçbir şey olmuyor’ demesine engel olacağını düşündüm. Meydanda bir adamın saatlerce ayakta beklemesi ‘hiçbir şey’ olarak görülemez” sözleriyle açıkladı.

An itibarıyla Türkiye’de sükunetin hakim olmasını tatil sezonuna ve Ramazan ayına bağlayan Gündüz, ülkede tansiyonun hala hissedildiği görüşünde.

Aslında özellikle sosyal medya olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında herkesin gündeminin hala protestolar olduğunu savunan Gündüz, “Eylemimi gerçekleştirdiğimden bu yana binlerce kişiden destek mesajları aldım ancak yeniden böyle bir eylem yapmayı düşünmüyorum. Bu kadar göz önünde olmak, bazı dedikodulara hedef olmama neden oldu. Benim için CIA ajanı dediler, başörtüsüne karşı olduğumu söylediler, bir erkekle birlikte yaşadığımı söylediler” dedi. (Hürriyet)

Son Güncelleme: 03.08.2013 16:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.