Diyarbakır Cezaevi'nde dışkı yedirilen doktordan Şengör'e işkence yanıtı

Diyarbakır cezaevinde kalan Dr. Sinan Olcan, 2011 yılında darbeci generallerden davacı olmuştu

Diyarbakır Cezaevi'nde dışkı yedirilen doktordan Şengör'e işkence yanıtı

2 Eylül askeri darbesinden sonra Diyarbakır Cezaevi’nde işkence gören ve dışkı yedirilen Dr. Sinan Olcan, 'Dışkı yedirmek işkence değil' diyen Prof. Celal Şengör’e 'Herkes diploma alır, ama diploma sadece mesleğini kullanmak içindir. İnsanlık ise farklı bir şey' sözleriyle yanıt verdi.

Şengör’ün sarf ettiği sözler için “Bu söylem faşizmin dışavurumudur” diyen Dr. Olcan, bu değerlendirmelerin Kürtlere düşmanlığın dip dalgası niteliğinde aktardı.

Olcan, Prof. Şengör’e şu sözlerle yanıt verdi: “Ben hekimin. Herkes diploma alır, ama diploma sadece mesleğini kullanmak içindir. İnsanlık ise farklı bir şey. O insanın ordinaryus olması hiçbir şey ifade etmiyor. Kendi çapında bir ordinaryus, ama insan değil. Aynı şeyler onun başına gelse ne yapardı çok merak ediyorum. Onun gibi Burhan Kuzu da profesör. Ama insanların onurunu ayaklar altına alacak şeyler söyleniyor.”

SİNAN OLCAN KİMDİR?

Diyarbakır Cezaevi’nde kalmış birçok insan gibi akıl almaz işkencelere maruz kalan Dr. Sinan Olcan, 2011 yılında darbeci generallerden davacı oldu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulmak üzere Sapanca Cumhuriyet Savcılığı’na sunduğu dava dilekçesinde Olcan, cezaevinde gördüğü işkenceyi madde madde sıraladı.

2 sayfalık suç duyurusu dilekçesinde, cezaevinde kendisine insan pisliği dahi yedirdiklerini anlatan Olcan, dilekçesinde şunları kaydetmişti:

“Havalandırma eğitim ve askeri marşlar bahanesiyle günde en az 8 saat işkence gördüm. Banyo adı altında hamamda emirle ‘su dök, sabunlan’ dedikten sonra suları keserek ellerinde hortum ve coplarla dövüyorlardı. Bu şekilde onlarca insana bayılana kadar işkenceye devam ediyorlardı. İçeride korkutularak, işkence edilerek ajanlaştırılmış insanlar aracılığıyla ‘uykuda hazır ol da yatmadınız’ bahanesiyle işkence yapıyorlardı. İşkenceleri ‘Co’ adındaki bir köpeği üzerimize saldırtarak, havalandırma mazgalını kaldırtıp pislik yedirterek, ölüm düzeninde demir sandalyelerle vurarak, falaka ya da copla ellere vurarak, hücreyle korkutularak yapıyorlardı.”

Olcan’ın “Darbecilerin Anayasal düzeni zorla değiştirmek ve hükümeti yıkmak (darbe yapmak), sistemli bir şekilde planlayarak ve tasarlayarak adam öldürmek, kasten adam yaralamak, işkence yapmak, eziyet etmek, hürriyetten yoksun bırakmak, cinsel saldırıda bulunmak” ve soruşturmada tespit edilecek diğer suçlardan yargılanmaları yönündeki suç duyurusu, işleme konulmayarak geri çevrildi. (DİHA)  

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 21:12
YORUM EKLE