21 Nisan 2016 Perşembe 12:19
Dink davasında Savcı’dan tahliyelere itiraz
Hrant Dink cinayeti davasında, mahkeme savcısı Evliya Çalışkan, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Muhittin Zenit ve Özkan Mumcu hakkında verdiği tahliye kararına itiraz etti. 

AGOS’un haberine göre; Savcı Çalıkan, itiraz gerekçesinde, ‘‘Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru Muhittin Zenit’in Erhan Tuncel’le irtibat halinde olduğu ve cinayet konusunda başından beri bilgisi olduğunu, cinayet tasarısını yetkili mercilere bildirme imkanı varken bunu yapmadığını’’ belirtti. Ayrıca savcı ‘‘Zenit’in cinayetten sonra terör örgütü yöneticilerinin talimatıyla, başka ilde görevliyken Trabzon’a gelerek delil karartılmasına iştirak ettiğini’’ iddia etti. 

Tahliye edilen polis memuru Özkan Mumcu’nun da ‘‘cinayet tasarısından haberdar olduğu, önceden bildiği halde örgüt yöneticilerinin talimatıyla sonuç alıcı şekilde işleme koymadığı’’ belirtildi. 

KAÇMA ŞÜPHESİ

Savcı Çalışkan, ‘‘Zenit ve Mumcu hakkındaki kuvvetli suç şüphesi, kaçma şüphesi ve mensubu oldukları terör örgütü lider ve yöneticilerinin halen firari durumda bulunmasından dolayı tahliye kararının yerinde olmadığını’’ savundu. 

Savcı, Zenti ve Mumcu hakkında yakalama kararı çıkartılmasını ve tahliye kararlarının yeniden incelenmesini istedi.

(Kaynak: AGOS)

Son Güncelleme: 21.04.2016 12:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.