Devletin gücünü gösterecekti, Halkın gücünü gördü

Halkın kaybettiği evlatlarının cenazelerini almak için sınırları aşmasının ardında devletin korkusu varmış…

Devletin gücünü gösterecekti, Halkın gücünü gördü

VALİ VE KOMUTAN ARASINDA 'PKK'Lİ CENAZESİ' TARTIŞMASI

Öldürülen üç PKK'linin Irak tarafında kaldığı duyulunca ortalık karıştı. İddia: Vali 'Cenazeleri getirin' dedi, komutan karşı çıktı.

Şırnak sınırında geçen hafta 12 PKK’linin öldürülmesinin ardından yaşanan gerginlikle ilgili bölgeden çarpıcı bilgiler ortaya çıktı. 23. Sınır Tümen Komutanı Mustafa Bakıcı’nın, Şırnak Valisi Vahdettin Özkan’la karşı karşıya geldiği ve “Teröristler devletin gücünü görmeli” diyerek cesetlerin Türkiye’ye getirilmesine karşı çıktığı öne sürüldü. 

“TERÖRİSTLER DEVLETİN GÜCÜNÜ GÖRMELİ”

Vali Özkan ile Bakıcı arasındaki görüş ayrılığı üç gün önce, iki operasyonda öldürülen 12 PKK’linin cesetleriyle ilgili tartışmada gün yüzüne çıktı. Özkan’ın “Devletin şefkatli elini göstermeliyiz” diyerek Bakıcı’nın uygulamalarını eleştirdiği, Bakıcı’nın ise “Teröristler devletin gücünü görmeli” diyerek bölgedeki gerginliği yükselttiği iddia edildi. Twitter’da konuyla ilgili dün yayınladığı mesajda “Hükümet yoktu, inisiyatifsizdi. Vali, kaymakam çırpındı, orada bulunarak yeni ölümleri önledik” diyen BDP milletvekili Hasip Kaplan’ın sözleri de iddiaları destekledi.

“LEŞLERİNİZİ GELİN ALIN”

İlk gerginlik aynı çatışmada öldürülen yedi PKK’lıdan dördünün cenazesi asker tarafından alınırken, üçünün sınırda bırakılması nedeniyle başladı. Tümgeneral Mustafa Bakıcı’nın emriyle üç teröristin cenazesi ‘kritik yerde bulundukları’ gerekçesiyle bırakıldı. İddiaya göre, Şırnak ve civarı illerdeki BDP teşkilatlarına telefon edilerek, “Leşlerinizi gelin alın” denildi. Cenazelerin getirilmemesi BDP’lilerin yoğun tepkisiyle karşılandı ve bölge karıştı. 

PKK’lıların cenazeleri, otopsi için genellikle Diyarbakır ve Malatya’ya gönderiliyor. Bu olayda da Şırnak Başsavcısı, çatışma bölgesinden alınan dört cenazenin taşınabilmesi için bir askeri helikopter istedi. Ancak iddiaya karşı üst düzey askeri yetkililer direndi. Ve Türkiye tarihinde bir ilk yaşandı, yüzlerce kişi sınırı aşıp Irak tarafına geçti ve cenazeleri aldı. Bazı askeri yetkililerin cenazesini almaya giden vatandaşlara yönelik güç kullanma girişimlerine de mülki amirlerin engel olduğu iddialar arasında. 

RADİKAL

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Slim Çiçek
Ahmet Slim Çiçek - 7 yıl Önce

Savaşında bir kuralı ve ahlakı vardır.Tüm General Mustafa Bakıcı, BDP teşkilatlarına telefon açıp" Gelin leşlerinizi götürün" demesi savaş etiğine aykırı bir davranıştır! Askerliğn onuru ve etiğine de aykırıdır.
İnsan ölüsüne leş demesi insanlığa da saygısızlıktır! Bu paşa unutmasın ki,bir zamanlar Faik Türün'de forsluydu.Öldüğünde çocukları dahi cenazesine dahi gitmedi diye söylentiler çıktı!
Gn.Mustafa Bakıcı da yarın öldüğünde başkalarıda onun cenazesine leş der! Ayıptır ayıp!...